Наука

Вчені з’ясували, що прискорює «біологічне старіння» організму

Стресові медичні процедури, такі як операція або пологи, можуть прискорити вікові зміни в клітинах, які потім зникають під час одужання.

У дослідженні, опублікованому в журналі Cell Metabolism, біологи вивчили вплив короткочасного, але екстремального фізіологічного стресу на біологічний вік мишей і людей.

Вони використовували так званий годинник метилування ДНК для кількісної оцінки епігенетичних модифікацій в структурі ДНК, які тісно пов’язані зі старінням. Метилювання ДНК відноситься до процесу, при якому невеликі метильні групи додаються до поверхні молекули ДНК і допомагають контролювати, як і коли певні гени включаються або вимикаються. Наявні дані свідчать про те, що патерни метилування ДНК змінюються протягом життя і відображають біологічне старіння.

Вчені вперше перевірили гнучкість біологічного віку на мишах. Вони хірургічним шляхом з’єднали пари молодих і старих мишей так, щоб їх кровотоки злилися на три місяці, що призвело до значного збільшення біологічного віку молодших мишей. Після поділу мишей на два місяці дослідники виявили, що збільшення віку обернулося назад.

Потім дослідники вивчили зрушення в біологічному віці людей, які перенесли серйозну операцію, що народжували або отримували інтенсивну терапію при важких інфекціях COVID-19. Зразки крові літніх пацієнтів, які перенесли невідкладну хірургію, показали сплеск біологічного віку протягом 24 годин після операції, але їх вік знову знизився до доопераційного рівня протягом одного-двох тижнів.

Однак пацієнти з COVID-19, які пережили інфекцію, не так швидко прийшли в норму. У той час як жінки повернулися до свого біологічного віку до коронавірусу протягом двох тижнів, чоловікам це не вдалося. Це означає, що терміни відновлення можуть залежати від типу стресу і статі.

У зразках крові вагітних дослідники виявили пік біологічного віку приблизно під час народження дитини, який повернувся до колишнього рівня в середньому протягом шести тижнів після пологів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button