Головна / Земля / Вчені змоделювали гігантське цунамі, після якого вимерли динозаври (відео)

Вчені змоделювали гігантське цунамі, після якого вимерли динозаври (відео)

Група вчених із США змоделювала наслідки катастрофічного цунамі після падіння астероїда «Чиксулуб» понад 65 мільйонів років тому, в результаті якого вимерли динозаври.

Падіння астероїда діаметром близько 14 кілометрів, ймовірно, спровокувало цунамі заввишки майже 1,5 кілометра в Мексиканській затоці, що викликало хаос у Світовому океані, свідчать результати дослідження. Гігантське цунамі було не єдиним наслідком падіння астероїда. Воно також викликало ударні хвилі і викид в атмосферу величезної кількості гарячих каменів і пилу, що спровокувало лісові пожежі і на тривалий час залишила планету без сонячного світла.

Вчені, виходячи з того, що астероїд впав на мілководді в Мексиканській затоці, створили модель, яка докладно демонструє, що сталося у водах затоки протягом 10 хвилин після падіння небесного тіла, в результаті якого утворився кратер глибиною близько 1,5 кілометра. У другій моделі дослідники показали, як цунамі поширилося по планеті. Результати моделювання показали, що наслідки від цунамі відчувалися в усьому світі.

Так, в Мексиканській затоці хвиля рухалася зі швидкістю 143 кілометри в годину, протягом перших 24 годин цунамі накрило всю Атлантику. При цьому перша хвиля досягала висоти майже 1,5 кілометра, а в південній частині Тихого океану і в Північній Атлантиці хвилі досягали висоти 14 метрів, відзначають дослідники. У північній частині Тихого океану їх висота становила 4 метри, а в Мексиканській затоці — 20 метрів в одних місцях і 100 метрів у інших.

Для порівняння, найбільша сучасна хвиля, коли-небудь зафіксована в Південній півкулі, була заввишки близько 24 метрів, відзначає LiveScience.

Як розповіла один із авторів дослідження, провідний науковий співробітник Мічиганського університету (США) Моллі Рейндж, даний експеримент є першим у своєму роді, коли проводиться глобальне моделювання цунамі, викликаного падінням астероїда.

Крім того, вчені порівняли силу цього цунамі з катастрофою в Індійському океані в 2004 році, коли в результаті цунамі загинуло, щонайменше, 225 тисяч осіб.

«За перші сім годин обох цунамі вплив цунамі «Чиксулуб» було в 2,5 тисячі – 29 тисяч разів сильніше за енергії, ніж цунамі в Індійському океані в 2004 році», — повідомила Рейндж.

Крейдо-палеогенове вимирання — одне з п’яти «великих масових вимирань», яке сталося близько 66 мільйонів років тому. Частиною цього масового вимирання стало вимирання динозаврів. При цьому в науковому співтоваристві взяла гору точка зору, що причиною цієї події стало падіння астероїда.