Земля

Вчені змоделювали гігантське цунамі, після якого вимерли динозаври (відео)

Група вчених із США змоделювала наслідки катастрофічного цунамі після падіння астероїда «Чиксулуб» понад 65 мільйонів років тому, в результаті якого вимерли динозаври.

Падіння астероїда діаметром близько 14 кілометрів, ймовірно, спровокувало цунамі заввишки майже 1,5 кілометра в Мексиканській затоці, що викликало хаос у Світовому океані, свідчать результати дослідження. Гігантське цунамі було не єдиним наслідком падіння астероїда. Воно також викликало ударні хвилі і викид в атмосферу величезної кількості гарячих каменів і пилу, що спровокувало лісові пожежі і на тривалий час залишила планету без сонячного світла.

Вчені, виходячи з того, що астероїд впав на мілководді в Мексиканській затоці, створили модель, яка докладно демонструє, що сталося у водах затоки протягом 10 хвилин після падіння небесного тіла, в результаті якого утворився кратер глибиною близько 1,5 кілометра. У другій моделі дослідники показали, як цунамі поширилося по планеті. Результати моделювання показали, що наслідки від цунамі відчувалися в усьому світі.

Так, в Мексиканській затоці хвиля рухалася зі швидкістю 143 кілометри в годину, протягом перших 24 годин цунамі накрило всю Атлантику. При цьому перша хвиля досягала висоти майже 1,5 кілометра, а в південній частині Тихого океану і в Північній Атлантиці хвилі досягали висоти 14 метрів, відзначають дослідники. У північній частині Тихого океану їх висота становила 4 метри, а в Мексиканській затоці — 20 метрів в одних місцях і 100 метрів у інших.

Для порівняння, найбільша сучасна хвиля, коли-небудь зафіксована в Південній півкулі, була заввишки близько 24 метрів, відзначає LiveScience.

Як розповіла один із авторів дослідження, провідний науковий співробітник Мічиганського університету (США) Моллі Рейндж, даний експеримент є першим у своєму роді, коли проводиться глобальне моделювання цунамі, викликаного падінням астероїда.

Крім того, вчені порівняли силу цього цунамі з катастрофою в Індійському океані в 2004 році, коли в результаті цунамі загинуло, щонайменше, 225 тисяч осіб.

«За перші сім годин обох цунамі вплив цунамі «Чиксулуб» було в 2,5 тисячі – 29 тисяч разів сильніше за енергії, ніж цунамі в Індійському океані в 2004 році», — повідомила Рейндж.

Крейдо-палеогенове вимирання — одне з п’яти «великих масових вимирань», яке сталося близько 66 мільйонів років тому. Частиною цього масового вимирання стало вимирання динозаврів. При цьому в науковому співтоваристві взяла гору точка зору, що причиною цієї події стало падіння астероїда.

Кнопка «Наверх»