Наука

Вчені знайшли неймовірне знеболювальне

У Марокко є рослина Euphorbia resinifera, або смоляний молочай. Його основна речовина ресініфератоксин  (Resiniferatoksin), за шкалою Сковілла в ній 16 мільярдів одиниць. Це в 10 000 разів гостріше перцю «Кароліна ріппер» і в 4,5 мільйона разів гостріше халапеньо. Тобто ця речовина просто вб’є вам нервові закінчення. Але саме тому вона може стати майбутнім універсальним знеболювальним.

Вчені з’ясували, що якщо ввести ресініфератоксин в тіло, то там він з’єднується з TRPV1, молекулою, яка знаходиться в нервових закінченнях, які відчувають біль. В результаті у нервовому закінченні відкривається канал, по якому йде підвищений приплив кальцію. Таке перевантаження кальцієм дезактивує нерв, який відчуває біль, але водночас зберігає всі інші відчуття, тобто пацієнт не відчуває болю, але зате сприймає навіть легкий дотик. Правда, перед введенням токсину треба не забути попередньо знеболити це місце звичайною анестезією, інакше наслідки будуть дуже сумні, тому, що до дезактивації біль буде неймовірною.

Дослідник Майкл Іадарола протестував дію ресініфератоксина на собаках з хворими колінними суглобами.

«Ефект неймовірний, і триває набагато довше, ніж я очікував, в середньому господарі просять повторну ін’єкцію лише місяців через п’ять. А самі тварини, які до того кульгали, починають бігати і жити без болю», — говорить він.

Таким чином, речовина працює як дуже тривала анестезія при введенні в певні ділянки тіла. Але, як з’ясувалося, токсин може допомагати і пацієнтам на пізніх стадіях раку. І такі експерименти на людях вже провели, а точніше, на пацієнтах, що страждають від пізньої стадії раку кісток.

«Ми використовуємо ту ж техніку, що і при спинномозковій анестезії, — каже анестезіолог Ендрю Маннес. — Тобто ми вводимо речовину, не в сам спинний мозок, а у навколишню його рідину». На час операції пацієнти знаходяться під загальним наркозом, а потім якийсь час їм дають сильне знеболювальне. «У результаті через кілька годин біль проходить повністю, вони перестають її відчувати».

Оскільки токсин вводять у центральну нервову систему, то він чинить на неї ту ж дію, що і на коліно. Тільки воно поширюється на все тіло. Додатково до болю пацієнти втрачають і відчуття зміни температури, тому, що TRPV1 зазвичай реагує і на температуру.

Ресініферотоксин не вимагає частого введення, не викликає ніякого звикання, працює тільки там, куди його вводять, і не дає жодних наркотичних ефектів. Мабуть, єдиним його недоліком є підвищена ефективність. Він дійсно повністю прибирає будь-які прояви больового синдрому, що укупі з рештою чутливості може призвести до травм, через те, що пацієнт просто не отримає неприємних відчуттів, якщо вирішить випити, наприклад, занадто гарячий чай. Але для пацієнтів з тяжкими захворюваннями, мабуть, це є найменшою з бід. Так що ресініферотоксин вже розглядають як радикальну альтернативу всім опіоїдам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button