Земля

Ісландія може бути частиною затонулого континенту

Південно- східна частина Ісландії покоїться на затонулому десятки мільйонів років тому мікроконтиненті. Таку гіпотезу висловлює професор Університету Осло Тронд Турсвік, стаття якого готується до публікації в авторитетному віснику PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences – «Праці Національної академії наук США»).

02-04-15-foto-600x450-1

“Геологічний склад цієї частини острова не відповідає характеристикам інших районів Ісландії, – заявив Турсвік норвезькому науковому онлайн-виданню forskning.no. – Крім того, земна кора там значно товстіша, ніж де б то не було ще на острові. Це вказує на те, що під корою самої Ісландії повинно знаходиться щось ще “.

Як пояснює Турсвік, близько 60 млн років тому від Гренландскої плити літосфери відокремилася відносно невелика ділянка, яку учені називають мікроконтинентом Ян-Маєн. На сьогоднішній день єдиною частиною континенту, що піднімається над поверхнею води, є однойменний норвезький острів площею в 377 кв км, розташований між Гренландским і Норвезьким морями. Тим не менш, відповідно до гіпотези Турсвіка, один з відрогів Ян- Маєнського мікроконтиненту лежить також під поверхнею сучасної Ісландії. В результаті численних підводних вивержень він повністю покрився лавою, з якої і сформувався острів.

Читайте також: Покадрова зйомка семи континентів і двадцяти чотирьох країн (відео)

Здогадки Турсвіка засновані на тому факті, що в магмі, яку вивергає вулкан Ерайфайокудль, в надзвичайно високій концентрації зустрічаються ізотопи, які зазвичай містяться лише в континентальній корі. Так як Ісландія дуже молода (16-18 млн років) порівняно з континентами, вік яких налічує мільярди років, це є вагомим доказом на користь гіпотези.

За словами вченого, розвиток і підтвердження його теорії дозволить іншим геологам будувати більш точні комп’ютерні моделі взаємодії літосферних плит, в яких буде враховуватися роль ділянок, десятки мільйонів років тому відкололися від одних плит і стали частиною інших. За словами Турсвіка, індійський острів Маврикій також може спочивати на мікроконтиненті, ознаки існування якого були виявлені лише кілька років тому.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button