Земля

Вчені знайшли сліди двох “великих потопів” в Південній Америці

Відкриття рештків акули в Амазонії допомогло вченим довести, що Південна Америка пережила два “великих потопи” в останні 23 мільйони років, в ході яких весь північ континенту ставав дном океану, йдеться в статті, опублікованій в журналі Science Advances.


“Сліди пилку у цих відкладах ясно вказують на існування двох періодів часу, коли океанічна вода з Карибської затоки затоплювала північно-західну частину Амазонії. Геологи давно сперечаються про характер порід в цьому регіоні, і нам вдалося довести, що вони виникли на дні океану і що ці “потопи” тривали недовго”, — заявив Карлос Харамільйо (Carlos Jaramillo) зі Смітсонівського інституту вивчення тропіків у Бальбоа (Панама).

Як розповідає Харамільйо, геологи нерідко знаходили в Амазонії і в інших регіонах півночі Південної Америки “дивні” гірські породи, які зазвичай формуються на дні моря, а не в центральних ділянках континенту.

Подібні відкриття вже не раз змушували деяких вчених заявляти про те, що ці регіони могли бути у відносно недавньому минулому, в докрижанну епоху, дном мілководних заток і морів, а також екзотичних прісноводних чи напівпрісних “мега-озер”, які проіснували тривалий час до їх зникнення в результаті якихось геологічних або кліматичних процесів.

Харамільйо і його колеги з’ясували, що Амазонія та північні регіони Південної Америки двічі затоплювалися за останні 23 мільйони років, вивчаючи породи, що сформувалися в рівнинах і низинах на заході Венесуели і сході Колумбії 18-12 мільйонів років тому.

Ученые нашли следы двух "великих потопов" в Южной Америке
Тут їм вдалося знайти вкрай незвичайні для суші скам’янілості – зуби акул, фрагменти панцирів креветок і пилок рослин, що живуть біля берегів морів або безпосередньо у воді. Вивчаючи знахідки і порівнюючи структуру порід в різних шарах відкладень, команда Харамільйо прийшла до висновку, що поверхня майбутньої Венесуели, Бразилії та Колумбії покривало не прісноводне озеро, а океан.

За словами геологів, перший раз “великий потоп” Південної Америки стався приблизно 18 мільйонів років тому, коли води затоки Карибського фактично миттєво проникли вглиб континенту, просунувшись на 2,2 тисячі кілометрів на південь і затопивши всю західну Амазонію та інші низинні ділянки місцевості. Цей потоп тривав відносно недовго за геологічними мірками — майже всі затоплені регіони заново стали сушею приблизно за 900 тисяч років після початку катаклізму.

Ученые нашли следы двух "великих потопов" в Южной Америке
Регіони на півночі Південної Америки, затоплені під час “великих потопів”

Другий, більш масштабний потоп, охопив північ Південної Америки приблизно 16 мільйонів років тому, і на цей раз води океану відступили лише через 3,7 мільйона років, але при цьому Амазонія та центральні регіони континенту були затоплені відносно недовго, протягом 400 тисяч років. В цей час на території всіх “потонулих” ділянок сформувалася повноцінна морська екофауна, сліди якої і вчені знайшли під час розкопок.

За словами Харамільйо, причини обох потопів перебували на іншому краю континенту і були пов’язані з формуванням Андських гір у північній частині Південної Америки. Анди виникли в результаті занурення морської кори Тихого океану під західну частину континенту приблизно 20 мільйонів років тому, що призвело не тільки до формування гір, але і зниження висоти всієї східної частини континенту.

Скільки суші вдалося затопити океану в результаті такого “перекосу” континенту, вчені поки не знають, але планують знайти точну відповідь, вивчивши зразки порід цього часу з інших регіонів Амазонії і півночі Південної Америки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button