Технології

Вчені знайшли спосіб захиститися від землетрусів

Американські сейсмологи створили ShakeAlert — спеціальну систему попередження про землетруси, яка повинна своєчасно сповіщати жителів Західного узбережжя США про найменших підземних поштовхах. Для своєї роботи вона використовує 400 сейсмографів, встановлених по всій території штату Каліфорнія. Як тільки хоча б один датчик розпізнає перші ознаки землетрусу, фахівці миттєво отримують відповідне попередження.

Система здатна розрахувати магнітуду підземних поштовхів, які наближаються, орієнтовний час до їх початку і приблизний радіус дії землетрусу, формуючи свого роду «зону безпеки».

І нещодавно вчені зробили можливою відправку попереджень про лихо не тільки комп’ютери, але і на смартфони.

Ученые нашли способ защититься от землетрясений

Найцікавіше, що уряд США поки не хоче виділяти кошти на розвиток ShakeAlert. Вартість встановлення однієї такої системи доходить до 100 мільйонів доларів плюс витрати на її подальший зміст. Однак, сейсмологи повідомляють про високу ймовірність (99 %) появи землетрусу в Каліфорнії, яке може торкнутися і Лос-Анджелес і Сан-Франциско. Тепер питання одне — чи встигнуть чиновники перевести необхідну кількість грошей, або вже буде занадто пізно.

Ученые нашли способ защититься от землетрясений
Західне узбережжя США (рожеве) — найбільш схильне до ризику появи землетрусів

Системи оповіщення начебто ShakeAlert успішно працюють в інших країнах. Так, наприклад, за допомогою однієї з таких мереж, встановленої в 2007 році в Японії, 52 мільйони жителів країни були оперативно попереджені про серйозний 9-бальний землетрус в 2011 році, що дозволило мінімізувати жертви. На той момент це був найсильніший землетрус за всю історію Японії.

У минулому році така ж система повідомила про підземні поштовхи жителів міста Мехіко, давши їм 30-секундну перевагу перед стихією. Потужність землетрусу склала 7,4 бала.

Вчені вважають, що уряд не хоче виділяти кошти на ShakeAlert з-за малої кількості землетрусів за останні 15 років. Останній найбільш руйнівний землетрус стався в США в 1994 році, як раз в штаті Каліфорнія. Тоді загинули 60 осіб, а вартість відновлювальних робіт перевищила 13 мільярдів доларів. Однак вже 4 липня цього року стався землетрус у Каліфорнії — він є найсильнішим в історії штату за останні 20 років. Минулий поштовх магнітудою 7,1 був зафіксований на півдні штату в далекому 1999 році, але тоді від нього, на щастя, ніхто не постраждав. В цей раз обійшлося без жертв і великих руйнувань. Але чи довго буде так «везти»?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button