Земля

Вчені знайшли взаємозв’язок між розміром мозку бджіл і їх раціоном

Міжнародна група дослідників виявила, що розмір мозку бджоли залежить від того, що вона їсть, повідомляє Phys.org. У своїй статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B, вчені описують своє дослідження мозку бджіл і те, що вони дізналися про нього.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Panurgus Banksianus — велика волохата бджола — мешкає одна, зариваючись в піщані луки по всій Європі. Вважає за краще харчуватися жовтоквітучими представниками сімейства айстрових. У великої кудлатої бджоли дуже великий мозок. І нове дослідження пояснює, як це пов’язано з її раціоном.

Вчені відзначають, що в порівнянні з мозком ссавців мозок комах не отримав особливої уваги з боку вчених, і про нього відомо не так багато. У цьому новому дослідженні дослідники прагнули частково заповнити цю прогалину, вивчаючи мозок 395 бджіл, мізки 93 видів, що мешкають в Іспанії, США і Нідерландах. Їх робота полягала в отриманні мозку з кожного примірника і порівнянні його розміру з іншими бджолами, а потім в пошуку способів пояснити відмінності.

Дослідники виявили деякі закономірності. Наприклад, тривалість покоління бджіл може корелювати з розміром мозку бджоли. Вчені відзначають, що в цьому немає нічого дивного, тому що те ж саме можна сказати про птахів і багатьох інших тварин. Що їх дійсно здивувало, так це зв’язок між дієтою і розміром мозку. У бджіл з меншим розмаїттям раціону мозок був більший, ніж у бджіл з різноманітним раціоном. У більшості тварин все навпаки. Дослідники припускають, що це могло статися через те, що для того, щоб з’їсти який-небудь квітку в полі, не треба було б багато енергії мозку — визначення конкретних квітів зажадало б набагато більшої обробки.

Дослідники також порівняли розмір мозку з соціальною поведінкою і виявили невелику різницю між бджолами. Мізки бджіл-одинаків були не більшими і не меншим, ніж у бджіл, що живуть в складних вуликах. Дослідники відзначають, що це теж було очікуваним. На відміну від більшості тварин, соціальна поведінка бджіл в основному фіксована. Бджоли спілкуються тільки в вулику, де вони виконують свої обов’язки, наприклад, доглядають за дитинчатами або збирають пилок.

Дослідники не змогли встановити, чи були бджоли з великим мозком розумнішими від бджіл з меншим мозком; відмінності в розмірах, мабуть, в основному пов’язані з видами діяльності, якими бджоли займаються в рамках свого життєвого циклу.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»