Головна / Земля / Вчені знайшли докази «Великого потопу» в середньовічній Європі

Вчені знайшли докази «Великого потопу» в середньовічній Європі

Річні кільця стародавніх дерев допомогли вченим скласти атлас клімату Європи за останні дві тисячі років, які дозволили їм розкрити причини «великого голоду» 1315-1317 років і зрозуміти, чим був викликаний голод в Ірландії в середині 18 століття.

Незвичайний атлас, що описує зміни в рівні опадів у Старому Світі в останні дві тисячі років, допоміг вченим з’ясувати, що «великий голод» 1315-1317 років в Європі в цілому був породжений «великим потопом», а поточний конфлікт у Сирії — посухою 2006- 2010 років, йдеться в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Середньовічні хроніки початку 14 століття оповідають про «великий голод», що вразив Європу навесні 1315 і тривав два роки. У цей час від нестачі їжі щодня помирали тисячі людей, батьки продавали і їли своїх дітей, широко був поширений канібалізм. Його причиною, як писали літописці, була незвично погана і нестабільна погода.

08-11-15-foto-600x590-2

Едвард Кук (Edward Cook) з університету Колумбії в місті Палісейдс (США) і його колеги розкрили причину цього лиха й оцінили його реальні масштаби, склавши своєрідний атлас з кліматичних карт Європи за останні дві тисячі років.

08-11-15-foto-600x340-3

Основою для цього атласу послужили річні кільця декількох сотень найдавніших європейських і близькосхідних кедрів і інших довгоживучих порід дерев, які росли на території Старого Світу протягом декількох десятків століть. Найдавніші дерева, як кажуть вчені, росли на території південної Німеччини, Скандинавії та Ірландії — вони, за словами геологів, були ровесниками древніх римлян і Ісуса.

«Великий потоп» в Європі в 1315 році

Товщина річних кілець, як пояснюють учені, залежить від того, наскільки несприятливими були умови в той рік, коли вони формувалися — як правило, чим меншим був рівень опадів, тим темнішими і тоншими буде кільце. Подібні кільця допомогли Куку і його колегам розкрити кілька «великих потопів» і «великих посух» в історії Середньовічної та Нової Європи.

08-11-15-foto-600x340-1

Приміром, причиною розвитку «великого голоду» початку 14 століття послужив аномально високий рівень опадів, що спостерігався майже на всій території Європи, починаючи з Ірландії і закінчуючи Польщею, Білоруссю та Литвою. Що було несподівано для вчених — Італія, південна Іспанія і велика частина Візантії уникли цього лиха.

Іншою несподіванкою стало те, що відомий «голодомор» в Ірландії в 1740 і 1 741 роках, що знищив більше третини населення королівства, був викликаний не тільки холодною зимою і весною, як вважають історики, а ще й низьким рівнем опадів під час весни і літа цих років .

Крім цього, вченим вдалося зафіксувати кілька періодів «мега-посух» і «мега-опадів», які відбувалися в Середньовічній і Новій Європі в кінці 15 століття, в кінці 13 століття і на початку 1700 років. Зіставлення цих подій з різними історичними потрясіннями і епізодами «великих переселень народів», як сподіваються Кук і його колеги, допоможе знайти істинні причини цих подій.