Земля

Вчені знайшли загадкові молочні моря, які світяться: що ми про це знаємо (фото)

Дослідники розповіли про біолюмінесцентні бактерії, які утворюють рідкісне світлове явище: воно поширюється в океанах на тисячі кілометрів і схоже на молочне море.

SONY DSC

Що таке молочне море?

Вчені провели десятиліття в пошуках доказів існування рідкісного явища – молочного моря. Вчений з Університету штату Колорадо Стів Міллер нарешті зміг детально вивчити цю подію і його знімки. Раніше Міллер досліджував їх, спираючись тільки на супутникові знімки і архівні дані.

Молочні моря – це величезні ділянки морської води, що світяться. Явище було вперше зафіксовано в червні 1854 року в околицях Яви, але цікаво, що вчені досі не впевнені, які штами бактерій викликають цю унікальну біолюмінесценцію.

У 2021 році Міллер і його колеги опублікували дослідження в Scientific Reports, де задокументували докази існування молочних морів, в тому числі одного біля берегів Яви. Воно було там у серпні 2019 року.

“Сьогодні в живих залишилося всього кілька людей, які бачили молочні моря. Вони просто не дуже поширені – по всьому світу утворюється всього одне або два в рік. І зазвичай вони не знаходяться близько до берега, тому треба бути в потрібному місці в потрібний час», — говорить Міллер.

Джерело: Steven Miller, Leon Schommer (photographer), and Naomi McKinnon, Australian National University, Canberra, Australia

Як їх знайшли?

Іноді трапляється, що цю подію спостерігають звичайні люди, а потім передають дані про нього дослідникам. Так і сталося з Наомі Маккіннон, яка була членом екіпажу парусного судна.

Ganesha yacht.  Джерело: Miller et al. 2022, PNAS 

Дівчина звернулася до Міллера і розповіла, що бачила це явище в 2019 році. Далі його команда вивчила подію за допомогою супутникових даних.

Спочатку вітрильне судно, де знаходилася Маккінон, навіть не підозрювало, що зіткнулося з такою рідкісною подією. Вони поділилися своїми фотографіями з Міллером, який незабаром підтвердив, що це одні з перших відомих зображень молочного моря.

Світіння від нього поширилося на 100 тис. км.кв. і, як здалося членам екіпажу, виходило приблизно з глибини 11,5 м. Міллер і його колеги нещодавно опублікували свої висновки, засновані на рідкісних фотографіях МакКіннон, в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Зображення: Steven Miller, Leon Schommer (photographer), and Naomi McKinnon, Australian National University, Canberra, Australia

Як утворюються молочні моря?

Дотепер неясно, як і чому утворилися молочні моря. Проте дані, отримані від пасажирів парусного судна, вказують на те, що це тип біолюмінесцентних бактерій — Vibrio harveyi.

Під час цього явища команда підняла відро з морською водою, в якому було видно світлові плями, що світилися, а не іскристі або миготливі вогні.

Це говорить про те, що молочні моря з’являються через бактерії, а не протистів. Останнє – це еукаріоти, які зазвичай викликають червоні припливи.

Кеннет Нілсон, мікробіолог з Університету Південної Каліфорнії, який не брав участі в цьому дослідженні, говорить, що бактерії можуть використовувати біолюмінесценцію для залучення риби.

Згідно з цією гіпотезою, риби поїдають бактерій, що світяться, а потім ті потрапляють в їх внутрішні органи і там живуть.

Чому все не так просто?

Але утворення молочних морів може виявитися більш складним процесом. Юрій Тімсіт, еколог-мікробіолог з Середземноморського інституту океанографії, каже що це явище, ймовірно, залежить від складних взаємодій між умовами в морі, станом атмосфери і організмами, які живуть в океані.

При правильних умовах ця комбінація призводить до сплеску популяції бактерій, що світяться — саме вони і відповідальні за світіння. Міллер сподівається, що на ці питання вийде відповісти в майбутньому за допомогою даних із супутників, а також точкових досліджень і масових спостережень.

“Молочне море біля берегів Яви, яке було в 2019 році, тривало не менше 45 днів. Це означає, що мова йде про тривалий процес і потенційно його можна встигнути зафіксувати і вивчити наживо. Ми виявили, що зазвичай молочні моря тривають від декількох тижнів до пари місяців», — розповідає Міллер.

Вчені припускають, що існує не один, а безліч видів бактерій, які разом створюють молочне море. Однак підтвердити це поки неможливо, оскільки потрібно взяти проби води прямо під час біолюмінесценції.

Професор Міллер вивчає молочні моря з 2004 року. Тепер разом зі своєю командою він хоче розробити вдосконалені супутникові датчики, які могли б вимірювати біолюмінесценцію з високою ефективністю і деталізацією.

Дослідники сподіваються, що якомога більше людей зможуть побачити молочні моря. За словами МакКіннон, в ту ніч вони з командою довго сиділи в темряві і купалися в морському сяйві.

“Це спогади, які я хочу назавжди залишити з собою”, – каже вона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments