Земля

Мурашині купи сміття виявилися джерелами парникових газів

Мурахи-листорізи виду Atta colombica збирають поруч зі своїми мурашниками великі купи з листя, екскрементів і мертвих комах. Як з’ясували вчені, такі купи сміття, що досягають декількох кубічних метрів, є джерелами потужних парникових газів — метану та оксиду азоту.

Фіона Сопер з університету штату Монтана і її колеги вивчили 22 мурашники і їх сміттєві купи в тропічних лісах Коста-Ріки. Вчені провели вимірювання концентрації газів біля куп і взяли зразки сміття, щоб проаналізувати процеси, які відбуваються в них, в лабораторії.

Результати дослідження показали, що бактерії, які розмножуються в цих вологих і бідних киснем сміттєвих купах, виробляють велику кількість метану та оксиду азоту. Відповідно до вимірів, концентрація метану біля них у 20 разів перевищувала фонову, а оксиду азоту — місцями в 1000 разів. За даними параметрами мурашині купи виявилися порівнянні зі станціями очищення стічних вод.

На думку вчених, ці природні джерела парникових газів можуть пояснювати коливання їх концентрацій, що спостерігаються у районах проживання мурах. Що стосується впливу мурашиних куп на клімат, оцінити загальний обсяг викидів парникових газів від куп всіх видів мурашок-листорізів — надто складне завдання.

Кнопка «Наверх»