Екологія

Відмова від бетону та цементу може скоротити викиди CO2

Повернення до будівництва будинків з дерева та інших біоматеріалів і відмова від виробництва цементу та бетону скоротить обсяг загальносвітових антропогенних викидів парникових газів приблизно на 20%. Про це повідомляє прес-служба Потсдамського інституту вивчення клімату (PIK) з посиланням на статтю в журналі Nature Sustainability.

«Урбанізація і зростання чисельності населення породжують постійний попит на будівництво нових будинків, з-за чого виробництво цементу і сталі буде залишатися одним з головних джерел СО2. Ми можемо перетворити цю проблему в засіб для боротьби з глобальним потеплінням, стимулюючи використання дерева в будівельній галузі», — зазначила Галина Чуркіна, кліматолог з Потсдамського інституту вивчення клімату, чиї слова цитує прес-служба PIK.

Цемент був винайдений британським інженером Джоном Смітоном в середині XVIII століття. З того часу технології його виробництва і склад фактично не змінилися. Він являє собою суміш з обпаленого вапна, глини і гіпсу, яка перетворюється в твердий матеріал, схожий за властивостями на камінь, при розведенні у воді і контакті з повітрям.

Як правило, цемент зараз проводиться шляхом випалу в клінкерних печах. В результаті цього в атмосферу потрапляє велика кількість СО2, сажі, іонів важких металів, різних їдких газів і інших небезпечних речовин. За своєю масою, ці викиди порівнянні з вагою виробленого цементу, що робить цю сферу промисловості одним з найбільших джерел викидів парникових газів.

«Зелена» заміна бетону

Чуркіна і її колеги по інституту зацікавилися тим, чи можна розв’язувати цю проблему радикальним шляхом, значно скоротивши або повністю відмовившись від використання бетону та цементу в тих випадках, коли їх можна замінити деревом чи іншими поновлюваними будівельними матеріалами.

Керуючись цією ідеєю, кліматологи прорахували кілька варіантів того, як зміниться рівень викидів СО2 та інших парникових газів, якщо 1%, 10% , 50% і 90% будматеріалів, які виробляються сьогодні з бетону та цементу, будуть замінені на їх аналоги з деревини і продукцію інших «зелених» технологій.

Ці розрахунки показали, що в такому випадку будівельна індустрія буде не найбільшим джерелом антропогенних викидів парникових газів, а перетвориться на одного з головних їх поглиначів. Наприклад, спорудження нових житлових і комерційних приміщень буде поглинати приблизно 1 млрд тонн вуглецю при заміні половини конструкцій з цементу й бетону на їх деревні аналоги, і близько 250 млн тонн парникових газів у випадку з 10%.

І того, і іншого показника, як відзначають Чуркіна і її колеги, людство зможе легко досягти, якщо створити відповідні технології та підходи, що дозволяють швидко вирощувати ліси та утилізувати відпрацьовану деревину без повернення запасеного в ній вуглецю в атмосферу. При реалізації цих планів, викиди, пов’язані з виробництвом цементу і бетону, скоротяться приблизно на третину при заміні всього 10% цих матеріалів на деревину.

Якщо ж людство відмовиться від майже всіх подібних будматеріалів, то позитивний ефект від цього перевершить загальний рівень викидів, пов’язаних з виробництвом цементу, і досягне рівня, порівнянного з майже всією промисловістю, зайнятою обробкою мінералів. У такому разі загальний обсяг викидів СО2 скоротиться на 20%.

Подібні ідеї, як сподіваються вчені, допоможуть усім країнам світу реалізувати головне завдання Паризьких угод — утримати глобальне потепління на позначці в 1,5 градуса Цельсія і знизити рівень викидів СО2 до близько нульових значень до другої половини століття.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть