Всесвіт

Виявлено найяскравіший блазар. Його струмінь спрямовано на Землю

Вчені виявили блазар, струмінь якого спрямовано на Землю. Це найяскравіший радіовипромінювальний блазар, який коли-небудь спостерігався на такій відстані.

Very Long Baseline Array – антенна решітка з наддовгими базами – радіоінтерферометр, що належить Національній радіоастрономічної обсерваторії США. VLBA складається з десяти радіотелескопів, контрольованих віддалено з центру управління, розташованого в Сокорро, Нью-Мексико.

Нещодавно з його допомогою виявилися раніше невидимі деталі в струмені матеріалу, викинутої зі швидкістю 3/4 швидкості світла з ядра галактики на відстані близько 12,8 млрд світлових років від Землі. Галактика, що одержала назву PSO J0309 + 27, являє собою блазар, струмінь якого спрямовано на Землю. Це найяскравіший радіовипромінювальний блазар, який коли-небудь бачили на такій відстані. Це також другою за яскравістю блазар, що випромінює рентгенівські промені на такій відстані.

Виявлено найяскравіший блазар. Його струмінь спрямована на Землю
Спінгола і ін.; Білл Сакстон, NRAO / AUI / NSF.

На цьому зображенні найяскравіше радіовипромінювання виходить з ядра галактики в правому нижньому кутку. Джет приводиться в рух гравітаційною енергією надмасивної чорної діри в ядрі й рухається назовні, до лівого верхнього кута. Видимий тут джет тягнеться приблизно на 1 600 світлових років і має структуру всередині.

З такої відстані PSO J0309 + 27 видно таким, яким він був, коли Всесвіту було менше мільярда років, або трохи більше 7% від її нинішнього віку.

Міжнародна група астрономів під керівництвом Крістіани Спінгола з Болонського університету в Італії спостерігала галактику в квітні і травні 2020 року. Їх аналіз властивостей об’єкта підтверджує деякі теоретичні моделі того, чому блазари рідкісні в ранньому Всесвіті. Дослідники повідомили про свої результати в журналі Astronomy & Astrophysics.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button