Наука

Виявлено новий молекулярний механізм, який пояснює, чому родимки стають меланомами

Вчені з США представили альтернативний молекулярний механізм утворення меланоцитарного невуса, який узгоджується як з експериментальними, так і клінічними спостереженнями.

Меланома: (а, b) доброякісна меланома: (c, d) злоякісна меланома/© Sebasti?n Salazar-Colores

Вчені з Каліфорнійського університету, онкологічного інституту Хантсмана та Університету Юти (США) виявили та описали новий молекулярний механізм, який дозволяє доповнити наші дані про те, як утворюються родимки та меланоми та чому перші іноді стають другим. Дослідження опубліковано у журналі eLife.

Родинки та меланоми походять з одних пігментних клітин, званих меланоцитами. Різниця в тому, що так звані невуси зазвичай нешкідливі: вони утворюються, коли меланоцити набувають специфічної генетичної мутації в гені BRAF, яка спонукає клітини швидко ділитися. Через деякий час більшість родимок перестають збільшуватися і залишаються нешкідливими. Меланоми ж — злоякісні пухлини, що розвиваються, коли меланоцити починають безконтрольне зростання.

Через те, що більшість клітин меланоми шкіри, як і раніше, виробляють меланін, цей вид раку виглядає як коричневі або практично чорні плями на тулубі, голові, долонях, стопах і навіть під нігтями. Але деякі меланоми не виробляють меланін, тому можуть мати рожевий, коричневий або білий колір. Хоча таке онкологічне захворювання зустрічається набагато рідше за інших, воно небезпечніше, оскільки, якщо не виявити на ранній стадії, з більшою ймовірністю поширюється на інші частини тіла.

Зміни в послідовності ДНК меланоцитів присутні більш ніж у 75 відсотках родимок і 50 відсотках меланом мають мутацію BRAFV600E, то діляться безконтрольно, згодом стаючи меланомою. Це називали онкоген-індукованим клітинним старінням.

Останніми роками дослідники піддали сумніву цю модель, припускаючи, що вона пояснює освіту невусов. На відміну від родимок, мутація, що викликає меланому, змушує меланоцити швидко ділитися з утворенням пухлини, яка продовжує зростати нескінченно. І вирішили перевірити альтернативну версію.

Вони проаналізували зразки родимки та меланом, порівняли транскриптоми – сукупність усіх РНК, які експресуються у клітинах організму – меланоцитів шкіри здорової людини, а також родимок та меланом, що сформувалися з них. «Ми ідентифікували набір мікро РНК як високоекспресовані збагачені невусами транскрипти кіназу Aurora B. BRAFV600E викликає аналогічну зупинку проліферації в первинних меланоцитах людини. Експресія BRAFV600E стимулює або зупинку, або проліферацію залежно від диференціювання меланоцитів», — пишуть дослідники.

Таким чином, підвищення рівня MIR211-5p і MIR328-3p у меланоцитах шкіри зупинило поділ клітин шляхом інгібування кінази Aurora B: отже, ці мікро РНК відповідальні за завершення зростання родимок. Вчені ввели в клітини мутовану форму BRAF, яка подіяла як вимикач, — і невуси теж перестали збільшуватися, але зміна середовища, що оточує клітини, дозволило меланоцитам знову почати поділ. Зовнішні сигнали від шкіри задавали напрямок — безконтрольно ділитися або припинити цей процес.

Придушити зростання клітин меланоми з формою, що мутувала BRAF вдалося за допомогою препарату під назвою барасертиб — інгібітора кінази Aurora B. У майбутніх дослідженнях вчені планують з’ясувати чи так зупиняти розвиток ракових пухлин і навіть запобігати їх утворенню. «Походження меланоми, що залежить від сигналів навколишнього середовища, дає новий погляд на профілактику та лікування. Це також відіграє роль у боротьбі з раком, запобігаючи його та націлюючись на генетичні мутації», — підсумували автори роботи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button