Всесвіт

Виявлено один з найбільших квазарів раннього Всесвіту (відео)

Квазар PJ352-15, що з’явився через всього лише близько мільярда років після Великого вибуху, викидає плазмові джети на 160 тисяч світлових років.

Квазари – одні з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Вважається, що їх створюють надмасивні чорні діри в активних центрах молодих і великих галактик. Активно поглинаючи навколишню матерію, вони формують навколо себе найшвидше, гарячий і щільний акреційний диск, який випускає виключно потужне випромінювання.

При цьому відомі квазари з вельми молодого Всесвіту: наприклад, недавно вчені виявили J0313-1806, що сформувався трохи більше пів мільярда років після Великого вибуху. Такі знахідки в черговий раз показують, що ми дотепер погано розуміємо походження надмасивних чорних дір: теоретично за такий короткий термін вони не могли встигнути поглинути потрібні величезні обсяги речовини.

Ще один древній квазар відкрила недавно команда Томаса Коннора (Thomas Connor) з Лабораторії реактивного руху (JPL) NASA. Про це вчені повідомляють в статті, яка готується до публікації в The Astrophysical Journal і поки представленої у відкритій онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org.

© Chandra X-ray Observatory

PJ352-15 знайшли за допомогою космічного рентгенівського телескопа Chandra. Знаходиться він на відстані в 12,7 мільярда світлових років, виділяючись не тільки величезною масою – близько мільярда мас Сонця, – але і розмірами. Релятивістські джети, вузькі струмені плазми, викинутої чорною дірою геть на швидкості світла, простяглися від центру на 160 тисяч світлових років.

Джети PJ352-15 більш ніж в півтора раза перевищують діаметр всього нашого Чумацького Шляху. Для порівняння : раніше рекорд по їх протяжності для квазарів першого мільярда років життя Всесвіту становив всього 5000 світлових років. Така виняткова довжина у PJ352-15 свідчить про те, що квазар продовжує бурхливе зростання упродовж вже довгого проміжку часу.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button