Всесвіт

Астрономи знайшли найдавніші надмасивні чорну діру і квазар у Всесвіті

Група астрономів знайшла найбільш віддалені і старі квазар і надмасивну чорну діру. Її присутність на такому ранньому етапі історії Всесвіту кидає виклик теоріям утворення чорних дір.

Майже кожна галактика має в своєму центрі надмасивну чорну діру, яка в мільйони чи мільярди разів перевищує розмір Сонця. Хоча про ці об’єкти ще багато що належить дізнатися, багато вчених вважають, що вони мають вирішальне значення для утворення і структури галактик. Більш того, деякі з цих чорних дір особливо активні, збираючи зірки, пил і газ в акреційному диску, що випускають потужне випромінювання в космос, оскільки вони поглинають матерію навколо себе. Такі об’єкти називаються квазарами – вони одні з найбільш далеких об’єктів, які можуть бачити астрономи. Нещодавно вчені встановили новий рекорд – вони досліджували найдальший з коли-небудь спостережуваних.

Група дослідників, очолювана колишнім докторантом Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі Фейдж Ван оголосила про відкриття J0313-1806, найвіддаленішого квазара, виявленого на сьогодні. Далекий квазар, який з’явився понад 13 млрд років тому, також є найбільш раннім з виявлених. Це дозволяє астрономам зрозуміти формування масивних галактик в ранньому Всесвіті. Висновки команди були оприлюднені на засіданні Американського астрономічного товариства в січні 2021 року і опубліковані в Astrophysical Journal Letters.

Квазари – найбільш енергійні об’єкти у Всесвіті. Вони виникають, коли газ в перегрітому акреційному диску навколо надмасивної чорної діри втягується всередину, розсіюючи енергію по всьому електромагнітному спектру. Це вивільняє величезну кількість електромагнітного випромінювання, причому наймасивніші зразки легко затьмарюють цілі галактики.

Квазар J0313-1806 знаходиться в 13 млрд світлових років від Землі і з’явився всього через 690 млн років після Великого вибуху. Він живиться від найбільш ранньої відомої надмасивної чорної діри, яка, незважаючи на своє раннє утворення, все ще важить більше ніж в 1,6 млрд разів за масу Сонця. Об’єкт J0313-1806 затьмарює сучасний Чумацький Шлях в 1000 разів.

Присутність такої масивної чорної діри на такому ранньому етапі історії Всесвіту кидає виклик теоріям їх утворення. Як пояснює ведуча автор дослідження Фейдж Ван, наукова співробітниця НАСА, «чорні діри, створені найпершими масивними зірками, не могли б вирости до таких розмірів всього за кілька сотень мільйонів років».

Астрономи знайшли найдавніші надмасивні чорну діру і квазар у Всесвіті
Квазар в даних дослідників виглядає не більш ніж плямою. Надано: FEIGE WANG ET AL.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button