Земля

Випаровування сечі дозволяє кліщам боротися з перегрівом

Різкий приплив гарячої крові небезпечний для холоднокровних кліщів, і вони виробили цілий ряд механізмів захисту; одним зі способів боротьби з перегрівом виявилося сечовипускання: випаровуючись, сеча охолоджує тіло не гірше поту.

©canva

Безліч кліщів живляться кров’ю теплокровних тварин, що створює для них окрему проблему. Різке підвищення температури тіла могло б викликати найрізноманітніші проблеми, якби ці паразити не знайшли способи боротися з ним. Механізми теплового захисту кровосисних членистоногих досліджує команда Клаудіо Лаззарі (Claudio Lazzari) з французького Університету Тур.

Вчені вже показали, що наповнення свіжою гарячою кров’ю стимулює вироблення білків теплового шоку, які захищають клітини від стресового пошкодження. А в новій роботі Лаззарі і його колеги повідомляють про інший, куди менш апетитний спосіб, який застосовують деякі кліщі для боротьби з температурою. Їх стаття представлена у відкритій онлайн-бібліотеці препринтів BioRxiv.

Автори спостерігали за поширеними в Південній Америці аргасовими кліщами Ornithodoros rostratus, які живляться кров’ю ссавців, у тому числі людини. Вчені давали їм кусати лабораторних мишей, стежачи за температурою тіла паразитів за допомогою інфрачервоного тепловізора. Як і варто було чекати, спершу надходження гарячої крові викликало різке нагрівання, але потім зростання температури зупинялося: вона навіть швидко падала, в середньому на 3 °C. Під кліщем накопичувалася рідина, викинута через спеціальні залози у підстави ніжок, — сеча.

На відміну від багатьох інших кліщів, поверхня Ornithodoros не рівна, а всіяна безліччю складок і вм’ятин. Капнувши їм на спинку флюоресцентний розчин, вчені помітили, що він не стікає, а швидко розподіляється по поверхні завдяки капілярним силам. Біологи вважають, що те ж відбувається з сечею: вона розтікається по тілу кліща, а потім випаровується, охолоджуючи його так само, як це відбувається у нас при потінні.

Зауважимо, що такий спосіб стримування температури тіла відомий і у більш «просунутих» тварин. Деякі птахи для цього спорожняють сечовий міхур прямо на власні ноги. Але для аргасових кліщів цей метод особливо зручний, оскільки водночас дозволяє позбутися від надлишку води, що надійшла з кров’ю.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button