Екологія

Зміна клімату ділить Льодовитий океан

Представницька команда вчених Європи, Канади, Росії і США, що займається вивченням Арктичного регіону, опублікувала наукову роботу про зміни в Північному Льодовитому океані, пов’язаних з бореаліцзацією (еволюційна адаптація до холодного клімату – прим. ред.) його морів. А саме: океан, якщо можна так сказати, втрачає свою цноту через активний вплив з боку Атлантики і Тихого океану. Використовуючи 37-річний архів спостережень (1981-2017 рр.), дослідники продемонстрували і довели різко контрастну дію двох сусідніх океанів на північний океан планети. Причина, звичайно, криється в глобальному потеплінні, причому Євразійський басейн океану реагує на зміну клімату зовсім інакше, ніж Американський.

Перші виміри температури і солоності в кінці 1800-х років вказали, що холодна і відносно прісна вода, яка легше солоної, тримається на поверхні Північного Льодовитого океану. Цей шар блокує тепло глибинних вод від талого морського льоду в літній сезон. Однак в останні десятиліття в Північний Льодовитий океан стали частіше проникати тепліші і солоніші води з Атлантики. У підсумку верхні і нижні шари дестабілізуються, йде перемішування вод. З одного боку, поява солоної води біля поверхні сприяє розвитку морських організмів, океанська біота стає більш різноманітною. Крім того, холодолюбні арктичні види заміщуються теплолюбними атлантичними. Наслідки змін для стану промислових запасів багато в чому ще неясні.

А з іншого боку, холодний захисний верхній шар океану прогрівається, і лід стає більш чутливим до тепла з глибини океану. Тобто, до глобального потепління додається процес руйнування морських льодів з глибин океану внаслідок проникнення атлантичних вод, які обумовлюють перемішування шарів.

На іншій стороні Північного Льодовитого океану спостерігається протилежна тенденція. З Тихого океану в арктичні моря більше проникає прісна вода, і в цій частині басейну води сильніше поділяються на прісний і солоний шар. У підсумку тут, навпаки, може постраждати морське біорізноманіття.

Модельна оцінка траєкторії розвитку арктичної кліматичної системи у майбутньому передбачає, що в умовах сценарію глобального потепління бореалізація буде продовжуватися. Результати цього синтезу ще більше поглиблюють розуміння складної та іноді непередбаченої реакції Північного Льодовитого океану на зміну клімату, виявляючи нові взаємопроникні зв’язки в системі атмосфера-лід-океан, що, звичайно, ускладнює прогнозування погоди не тільки в цьому регіоні, але й на більшій частині Північної півкулі.

З унікальною науковою роботою можна ознайомитися на сайті Frontiers (Global Change and the Future Ocean).

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button