Наука

Вироблення власних ендоканабіноїдів захистила організм від наркотичної та алкогольної залежностей

Шведські вчені дізналися, що ендоканабіноїдна система мозку захищає людину від розвитку залежності від речовин навіть в разі жорстокого поводження в дитинстві.

Image by pen_ash from Pixabay

Розвиток алкогольної і наркотичної залежностей пов’язано з різними причинами. Тут грають роль і генетична спадщина, і соціальне оточення людини, і факти жорстокого поводження з нею в дитинстві. Ендоканабіноїдна система займає важливе місце в регулюванні наших реакцій на стрес і дискомфорт. Ендоканабіноїди — це речовини, схожі за хімічними характеристиками з канабісом, тільки виробляються вони самим організмом, а не надходять ззовні.

Вчені з Лінчепінгського університету (Швеція) вирішили більше дізнатися про зв’язок ендоканабіноїдної системи і розвитку алкогольної і наркотичної залежностей, а саме — про механізми, що лежать як в основі сприйнятливості, так і в стійкості до цих розладів. висновки представлені в журналі Molecular Psychiatry.

Дослідники використовували дані про отримання психіатричної допомоги людьми, що піддавалися психотравматичному досвіду в дитинстві. У роботі брала участь 101 молода людина. Випробовуваних поділили на чотири групи:

  • ті, хто піддався насильству в дитинстві і у яких розвинулася залежність від алкоголю або наркотиків;
  • ті, хто мав такий розлад, але не мав досвіду жорстокого поводження;
  • ті, у кого була залежність, але було нормальне дитинство;
  • ті, хто не мав ні залежності, ні травматичного дитинства (контрольна група).

Вчені вимірювали рівні ендоканабіноїдів в крові учасників і проводили експерименти, мозок випробовуваних при цьому сканували за допомогою МРТ.

Виявилося, одна група виділялася серед інших — ті учасники якої піддавалися жорстокому поводженню в дитинстві, але не розвинули ніякої залежності. У порівнянні з іншими випробуваними у цих людей була підвищена функція ендоканабіноїдної системи, а ще виявилися відмінності в активності в трьох областей мозку (дві з них відповідають за когнітивні здібності в даний момент часу і змінюють поведінку людей відповідно до поточної ситуації, а третя область — в лобовій частці — пов’язана з регулюванням емоцій, наприклад з придушенням страху, коли він недоречний). Дивно і те, що саме ця група найбільше відрізнялася від контрольної.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button