Наука

Вірус пташиного грипу знизив рівень тестостерону у чоловіків

Згідно з новим дослідженням, проведеним на людях, зараження вірусом пташиного грипу H7N9 викликає запальну реакцію в яєчках і порушує гормональну регуляцію у чоловіків, але не у жінок. В результаті у них знижується концентрація тестостерону, а інфекція протікає важче.

Віріони пташиного грипу / © NIBSC SPLPHANIE

Вірус пташиного грипу A, що належить підтипу (серотипу) H7N9, вперше описали в Східній Азії в 2013 році. Він заражає різних птахів, перш за все домашніх, причому інфекція пов’язана з високою смертністю серед пернатих і значними економічними втратами.

Але найбільшу тривогу викликає те, що пташиний грип (зокрема, його різновид H7N9) здатний інфікувати людей. Вірус вражає дихальну систему і пов’язаний з високим рівнем захворюваності, причому чоловіки хворіють частіше і гірше переносять інфекцію. Про це свідчать спостереження епідеміологів, що охоплюють п’ять хвиль поширення інфекції пташиного грипу.

Однак причини “упередженості”, здавалося б, респіраторного вірусу до статі людини залишалися невідомими. З цим питанням вирішили розібратися автори статті в журналі Nature Communications, які звернули увагу на значення статевих гормонів (в тому числі тестостерону) при інфікуванні людей підтипом вірусу H7N9.

Раніше в дослідах на мишах встановили, що інший поширений підтип вірусу пташиного грипу А-H1N1 — знижує концентрацію тестостерону в крові у самців, але не самок. Тут варто нагадати, що у жінок тестостерон теж виробляється, але в набагато менших кількостях. До того ж зниження рівня тестостерону пов’язали з важким перебігом хвороби.

Щойно вийшла стаття присвячена новому і небезпечному підтипу “пташиного вірусу” – H7N9, летальність якого для людини оцінюється приблизно в 40 відсотків.

У роботі взяло участь 369 випробовуваних. Частина з них були заражені підтипом вірусу H7N9, інші — підтипами H1N1 або H3N2. Також вчені обстежили людей, які свідомо контактували з вірусом H7N9, але мали негативні результати ПЛР-аналізу на інфекцію. Для всіх учасників визначали рівень статевих гормонів в крові.

Як і слід було очікувати, зараження пташиним грипом спричинило помітне падіння рівня тестостерону у чоловіків. H7N9 також спровокував запальну реакцію, яка торкнулася в тому числі яєчка (тестикули) — основне місце вироблення тестостерону у чоловіків. Про це свідчать високі рівні прозапальних хемокінів і цитокінів.

Зниження рівня чоловічого статевого гормону може бути викликано як простою місцевою реакцією — запаленням яєчок, — так і порушенням складної гормональної регуляції за участю мозку. Про це вчені дізналися під час експериментів на лабораторних мишах.

Автори роблять висновок, що в майбутньому концентрацію тестостерону в крові можна використовувати для передбачення тяжкості перебігу пташиного грипу А, а також результату інфекції.

Нова робота дуже актуальна, адже пташиний грип цілком може стати винуватцем нової пандемії.

“Ретельне спостереження і масова вакцинація домашньої птиці досі успішно запобігала поширенню H7N9 на людину. Однак віруси пташиного грипу продовжують еволюціонувати і вимагають нашої підвищеної пильності»,
зазначив один з авторів професор Юелун Шу (Yuelong Shu).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments