Наука

Нова технологія очищення води руйнує майже 100% “вічних хімікатів”

Дослідники доопрацювали технологію очищення води з використанням ультрафіолетового випромінювання і домоглися майже повного руйнування фторвмісних поверхнево-активних речовин (ФПАВ). Про розробку повідомляє прес-служба Каліфорнійського університету в Ріверсайді.

У своїй роботі дослідники додали йодид до системи очищення води, заснованої на використанні ультрафіолетового випромінювання та сульфітів, для обробки особливо стійкої чотирикутної молекули перфторбутансульфонату (ПФБС), яка погано розкладається у вихідному УФ/сульфітному середовищі.

У статті, опублікованій в журналі Environmental Science & Technology, дослідники показують, що оновлена система на основі йодиду видаляє понад 99,7% ПФБС і перфторкарбоксилатів. В цілому, за даними вчених, додавання йодиду в систему для очищення води всього за кілька годин руйнує до 90% зв’язків атомів вуглецю і фтору в хімічних речовинах ФПАВ.

Дослідники відзначають, що синтетичні ФПАВ містять кілька дуже міцних вуглець-фтористих зв’язків. Завдяки своїм властивостям ці речовини з 1940-х років активно застосовуються в різних виробництвах. При цьому ФПАВ не розкладаються мікроорганізмами і, оскільки зв’язок вуглець-фтор дуже важко розірвати, проходять через більшість систем очищення води без змін. Через складність з розкладанням ФПАВ часто називають “вічними хімікатами”.

Найбільш ефективною технологією розкладання таких речовин є вплив за допомогою УФ-випромінювання і сульфіту. Однак, класична технологія вимагає істотних витрат енергії і протікає повільно. Крім того, як відзначають дослідники, в продуктах розкладання залишалися множинні зв’язки вуглець-фтор, які можуть впливати на людей і природу.

Модернізована технологія з використанням йодиду, за словами вчених, прискорює швидкість реакції до чотирьох разів, заощаджуючи енергію і хімікати.

“Йодид дійсно виконує значну роботу. Це не тільки прискорює реакцію, але також дозволяє обробляти в десять разів більш високі концентрації ФПАВ навіть в деяких дуже непіддатливих структурах»,розповів Джиньонг Лю, доцент кафедри хімічної та екологічної інженерії Каліфорнійського університету в Ріверсайді, співавтор дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button