Наука

Вітамін B3 підвищив ризик розвитку раку

Використовуваний в якості харчової добавки нікотинамід рибозиди- одну з форм вітаміну В3 — призначають при порушеннях метаболізму і роботи серця. Однак нове дослідження показало, що він здатний стимулювати розвиток онкологічних захворювань і метастазування раку.

Image by MasterTux from Pixabay

Мільйони людей по всьому світу охоче приймають різні вітаміни, харчові добавки, або БАДи. Зрозуміло, їх мета при цьому — поліпшити стан здоров’я. Однак, як підкреслюють автори нової роботи в Biosensors and Bioelectronics, про механізми дії подібних препаратів і наслідки їх прийому поки відомо далеко не все. Саме цей розрив у дуже важливій інформації спонукав їх провести нове дослідження.

Керівник роботи – професор Єлена Гун (Elena Goun) — має також особисту мотивацію. Після смерті батька у віці 59 років, лише через три місяці після встановлення діагнозу «рак товстої кишки», професор Гун приступила до дослідження метаболізму ракових пухлин, щоб з’ясувати механізми їх поширення по тілу — метастазування.

Раніше цілий ряд досліджень показав, що прийом харчових добавок з нікотинамід рибозидом (NR, одна з форм вітаміну B3) надає позитивну дію на стан нервової і серцево-судинної систем, а також на обмін речовин. Однак тепер вчені з Університету Міссурі (США) встановили зв’язок вітаміну B3 з небезпекою для здоров’я, причому дуже серйозною.

Відомо, що нікотинамід рибозид стимулює енергетичний обмін речовин у клітинах. Важливо розуміти, що це стосується не тільки нормальних клітин, але і ракових. Оскільки ті мають підвищений рівень метаболізму, такий “допінг” діє на них сильніше.

Автори використовували нову техніку візуалізації, засновану на біолюмінесценції, яка дозволяє оцінювати зміни в концентрації нікотинаміду рибозиду в реальному часі і в живому мозку. З її допомогою вчені досліджували клітини пухлини та імунної системи (а саме — Т-клітини), а також здорові клітини мозку.

Виявилося, прийом нікотинамід рибозиду підвищує ймовірність отримати діагноз “тричі негативний рак молочної залози” (найагресивніший тип пухлин, в клітинах у яких відсутні рецептори естрогену, прогестерону і HER2). Більш того, “нешкідливий” вітамін стимулює утворення метастазів в головному мозку. І це надзвичайно небезпечно, адже коли онкологічне захворювання зачіпає мозок, можливості лікування різко скорочуються.

“Наша робота особливо важлива у зв’язку з дешевизною і широкою доступністю нікотинаміду рибозиду, а також великим числом триваючих клінічних досліджень — в них препарат використовують для корекції виникаючих у пацієнтів побічних ефектів терапії раку», — зазначила Гун.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments