Наука

Вчені з’ясували, яка дієта збільшує сприйнятливість до болю

Дослідники припустили, що короткочасний вплив їжі з високим вмістом жирів може бути пов’язано з больовими відчуттями навіть при відсутності ожиріння або діабету. Експерименти показали, що дієта з високим вмістом жиру викликає гіпералгезію та аллодинію. Ось що це таке.

Вчені з Техаського університету в Далласі, США, порівняли ефекти 8 тижнів різних дієт на двох когортах мишей. Перша отримувала звичайну їжу, в той час, як друга отримувала їжу з високим вмістом жирів таким чином, щоб це не призводило до розвитку ожиріння або високого рівня цукру в крові, що зазвичай випливає в діабетичну невропатію та інші типам болю. І все ж висока кількість жирів не виявилася нешкідливою.

Дослідники виявили, що дієта, насичена жирами, викликає гіпералгезію та аллодинію. Гіпералгезія – це неврологічна зміна, яка є переходом від гострого болю до хронічного; аллодинія – це біль, що виникає внаслідок подразників, які зазвичай не викликають болю.

“Вам не потрібно ожиріння, щоб з’явився будь-який біль; вам не потрібен діабет, патологія або травма», — говорить автор статті, доктор Майкл Бертон, доцент нейробіології в школі поведінки та психології. “Досить дотримуватися дієти з високим вмістом жиру протягом короткого періоду часу — як майже всі ми в США їмо в якийсь момент».

У дослідженні також порівнювали мишей з ожирінням і діабетом з тими, у яких тільки відбулися зміни в раціоні.

“Це перше дослідження, яке демонструє впливову роль короткочасного впливу дієти з високим вмістом жирів на аллодинію або хронічний біль», — заявили фахівці.
Західна дієта особливо багата насиченими жирами, які, як доведено, є причиною епідемій ожиріння, діабету та супутніх захворювань. У людей, які споживають багато насичених жирів (масло, сир і червоне м’ясо) в крові циркулює більше вільних жирних кислот, що, в свою чергу, викликає системне запалення.

Фахівці показали, що такі дієти підвищують «механічну чутливість до болю». Однак жодні дослідження не прояснили, як дієти з високим вмістом жиру самі по собі можуть бути відчутним фактором, що викликає біль від безболісних подразників.

«У минулому ми бачили, що в моделях діабету або ожиріння лише частина людей або тварин відчуває аллодинію, а якщо це трапляється, то в різних спектрах, і незрозуміло, чому», — пояснив Бертон. »Ми припустили, що повинні були бути інші провокуючі фактори”.

Бертон та його команда шукали насичені жирні кислоти в крові мишей, яких годували їжею з високим вмістом жиру. Вони виявили, що тип жирної кислоти, званої пальмітиновою кислотою зв’язується з певним рецептором на нервових клітинах: цей процес призводить до запалення і імітує пошкодження нейронів.

“Метаболіти з раціону викликають запалення до того, як ми побачимо розвиток патології. Ми виявили, що якщо ви видалите рецептор, з яким зв’язується пальмітинова кислота, ви не помітите сенсибілізуючої дії на ці нейрони. Тобто можна заблокувати вплив фармакологічно”, – зазначив Бертон. 

Дослідники пишуть, що наступним кроком буде зосередження уваги на самих нейронах — на тому, як вони активуються і як можна повернути назад їх пошкодження.

“Механізм цього переходу важливий, тому що саме наявність хронічного болю — з будь-якого джерела – підживлює опіоїдну епідемію».

Доктор Майкл Бертон сподівається, що його дослідження спонукає медичних працівників задуматися про роль дієти у впливі на біль.

“Головна причина таких досліджень в тому, що ми хочемо зрозуміти нашу фізіологію. Тепер, коли пацієнт йде до лікаря, він лікує симптом, заснований на основному захворюванні. Може бути, нам потрібно приділяти більше уваги тому, як пацієнт туди [в хворобливий стан] потрапив: чи є у пацієнта діабет або ожиріння? Це було б зміною парадигми”, – підсумував Бертон. 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments