Екологія

ВООЗ віднесла тальк до ймовірних канцерогенів

Акрилонітрил є однозначно канцерогенним для людей, тоді як тальк класифікується як ймовірний канцероген.

Міжнародне агентство з вивчення раку (МАВР) Всесвітньої організації охорони здоров’я опублікувало висновки про канцерогенність тальку і акрилонітрилу. Ці результати опубліковані в журналі The Lancet Oncology та згадані в прес-релізі організації.

Тальк на складі видобувної компанії, Pelex / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Тальк є природним мінералом, який широко використовується в косметиці, харчових продуктах, ліках та інших товарах. Акрилонітрил – це летюча органічна речовина, що застосовується у виробництві полімерів для виготовлення одягу, килимів, пластмасових виробів та автомобілів. Люди контактують з акрилонітрилом на виробництві, а також через цигарковий дим та забруднене повітря.

Експерти МАВР, зокрема Леслі Стейнер (Leslie Stayner), встановили, що тальк може бути ймовірним канцерогеном для людини (категорія 2А). Існують обмежені дані про його зв’язок із раком яєчників у людини, достатні дані про його канцерогенність у тварин та вагомі докази його канцерогенної дії в клітинних культурах. Проте, можливий вплив на канцерогенність може мати забруднення тальку азбестом, відомим канцерогеном.

Щодо акрилонітрилу, експерти визнали його однозначним канцерогеном для людини (категорія 1). Достатньо доказів підтверджують його зв’язок із раком легенів, обмежені дані – з раком сечового міхура, та достатні дані про його канцерогенність у тварин. Вагомі докази про механізми канцерогенної дії акрилонітрилу також були знайдені в експериментальних системах.

МАВР підкреслює, що їх класифікація лише вказує на силу наявних доказів про зв’язок речовин з онкозахворюваннями, але не відображає рівень ризику за різних ступенів та умов впливу. Ризик розвитку онкозахворювань від дії речовин однієї категорії може суттєво відрізнятися залежно від тривалості контакту та розміру ефекту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button