Екологія

В атмосфері Гімалаїв знайдені частинки «коричневого вуглецю»

Світлопоглинальні вуглецеві частинки осідають на сніг та лід й прискорюють танення льодовиків

Гімалаї – найвищі вершини серед всіх гірських хребтів на планеті. Тут найбільший запас льодовикового снігу за межами Арктичного і Антарктичного кіл, через що Гімалаї іноді називають «третім полюсом». Однак висота і ізольованість не захистить гори від промислового забруднення повітря.

Image by Free-Photos from Pixabay

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Environmental Science & Technology Letters, вчені проаналізували склад частинок в повітрі над гірським хребтом і виявили велику та тривожну присутність коричневих вуглецевих «смол».

Вуглецеві «забруднювачі» в атмосфері поділяються на «чорний вуглець» і «коричневий вуглець». «Чорний вуглець» виходить при неповному згорянні речовини при високих температурах і є основним компонентом сажі. «Коричневий вуглець» – вуглець, змішаний з киснем, а також має сліди інших елементів, таких як азот, сірка і калій. Найчастіше він утворюється при спалюванні біомаси або рослинності і призводить до формування смолистих куль – невеликих вузьких сфер розміром пару сотень нанометрів в діаметрі.

Команда дослідників взяла проби повітря на гімалайській дослідницькій станції. Вчені виявили, що приблизно 28 відсотків з тисяч частинок в пробах повітря були смолистими кулями. Вони також переглянули архіви і відзначили, що відсоток збільшувався в дні разом із підвищеним рівнем забруднення – зокрема, в періоди спалювання стерні пшениці на полях.

«Коричневий вуглець» поглинає як світло, так і тепло. Через нього снігу і льоду складніше відбивати сонячні промені – тому льодовики починають танути.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button