Земля

Ворони здатні планувати майбутнє

Планування є однією з основ успіху людської цивілізації. Вміння передбачати майбутнє і терпляче переносити труднощі в очікуванні результатів допомагають людині працювати на перспективу. Десять років тому з’ясувалося, що деякі мавпи – шимпанзе, бонобо і орангутанги – також можуть будувати далекосяжні плани. Тепер у ході експериментів біологи виявили, що такими ж здібностями володіють ворони. Втім, фанати серіалу “Гра престолів” ніколи в цьому не сумнівалися.


Ворони неодноразово вражали вчених своєю складною поведінкою. Вони уміють використовувати інструменти, розрізняють людські голоси, пам’ятають обман і усвідомлюють причини різних подій.
Попередні дослідження показали, що представники сімейства воронових ховають їжу з прицілом на майбутнє. Шведські вчені з Університету Лунда вирішили перевірити здібності цих пернатих у більш складних тестах. В експериментах взяли участь п’ять ворон, у вольєр до яких встановили коробку з трубкою, що стирчить вгору і три додаткові предмети: камінь, кулю і дерев’яне кільце. Птахи швидко здогадалися, що якщо в трубку кинути камінь, з коробки з’являється частування, в той час як куля і кільце не давали бажаного результату.

Потім воронам ненадовго поставили коробку без будь-яких додаткових предметів. Коли “пристрій” прибрали, птахам дали піднос, на якому лежали камінь і інші об’єкти, і дозволили вибрати і залишити собі одну річ. Через 15 хвилин коробка з’являлася знову, і тоді ворони могли використовувати припасений “ключ” до їжі. Подібний цикл повторювався кілька разів поспіль і в більшості випадку ворони забирали з підноса камінь.

Навіть коли дослідники ускладнили завдання, і коробка поверталася у вольєр тільки на наступний день, птахи все одно залишали у себе камінь. В одному з експериментів на підносі не було каменю, але незабаром ворони з’ясували, що можуть отримати його в обмін на синій пластиковий ковпачок. Дуже скоро всі птахи стали брати ковпачок і після обміну забирати частування за допомогою каменю.

Далі вчені перевірили здатність ворон до самоконтролю, підкладаючи серед предметів невеликий шматочок їжі. В цьому випадку вибір ворон залежав від інтервалу часу, через який з’являлася коробка. Якщо вони знали, що “пристрій” принесуть через кілька хвилин, то частіше залишали камінь, який обіцяє більш щедру нагороду. Але коли коробка поверталася лише на наступний день, багато птахів керувалися принципом “краще синиця в руках, ніж журавель у небі”, і брали частування.

“Щоб вирішувати такі завдання, потрібен цілий набір пізнавальних здібностей, наприклад, різні типи пам’яті, які повинні працювати разом, – розповідає співавтор дослідження Матіас Осват (Mathias Osvath). – Ці ворони показують подібні здібності з мавпами, незважаючи на те, що їхній останній загальний предок жив на Землі близько 320 мільйонів років тому. Що ж, еволюція любить повторювати хороші рішення”.

Експерти сходяться на думці, що робота, опублікована в журналі Science, надає переконливі докази вміння ворон планувати майбутнє. Хоча, варто зазначити, що спостереження цього явища стародавніми людьми залишили свій відбиток ще в грецькій міфології, де ворони часто виступають символом пророцтва.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button