Технології

Вперше створено м’який екзоскелет-костюм для людини

Ученим та інженерам вперше вдалося створити «м’який екзоскелет», принцип дії якого заснований на використанні штучних м’язів, просто кажучи, це, фактично, «костюм супермена», які можна надіти для збільшення сили і витривалості.

Незвичайний агрегат створений фахівцями з Гарвардського і Бостонського університетів на замовлення Міністерства оборони США. Пристрій являє собою додатковий набір м’язів, який живиться від повітряного компресора. Це кардинально відрізняє дану розробку від інших аналогів типу HULC, які оснащені важкими металевими або пластиковими «кістками» з гідро-або електроприводами. Тому розробники називають свій винахід «екзокостюмом», адже як такого скелета в ньому немає: лише складна сітка, яка облягає ноги і за допомогою пневмом’язів допомагає людським м’язам згинати і розгинати кінцівки.

Костюм включає в себе пневматичні м’язи, компресор, акумулятор тиску (простіше кажучи балон зі стисненим повітрям) і датчики, які встановлюються на колінних, тазостегнових і гомілковостопних суглобах. Датчики безперервно контролюють положення ніг і скорочують / розпрямляють пневматичні м’язи в чітко визначений момент часу.

Повторимося: екзокостюм діє як додатковий набір м’язів і робить людину сильнішою, якби вона кілька років інтенсивно займався фізпідготовкою. Теоретично, екзокостюм може видавати потужність в кілька разів більшу, ніж сила наших м’язів, але тут постає питання з можливістю навантаження на людські кістки і суглоби, адже у костюма немає свого штучного скелета. Проте, дорослій добре підготовленій людині костюм дає серйозні переваги в силі, навіть якщо підвищує її «всього» на 20-30%. Крім того, з появою легких і потужних м’язів достатньо буде об’єднати екзокостюм з екзоскелетом, приймаючим на себе непідйомний для людини вантаж.

За словами розробників, використання екзокостюма дуже природне: ти просто відчуваєш, як «чарівна сила» допомагає йти і піднімати важкі предмети. Коли екзокостюм знімаєш, відчуваєш, як втрачаєш додаткової сили. Унікальну «природність» екзокостюма не можна порівняти з важкими незграбними екзоскелетами. Звичайно, екзокостюм не дозволяє 10 годин нести вантаж в 100 кг, але зате в перспективі його можна буде можна сховати під одягом. Екзокостюм важить 7,5 кг і налаштовується настільки точно, що користувач іноді забуває про його існування.

[youtube]eU897nPqUCM[/youtube]

Розробники вважають, що їх екзокостюм може стати в нагоді в трьох областях. Насамперед у військових цілях, щоб допомогти солдатам пройти більшу відстань і нести більш важкі вантажі. Крім того, він може застосовуватися у спорті та реабілітаційній медицині. В останньому випадку екзокостюм може допомогти людям які не втратили здатність ходити, але з ослабленими або атрофованими м’язами.

Поки розробка фахівців з Гарвардського і Бостонського університетів є лише прототипом. Тим не менш, концепція настільки вдала, що йде активна робота над вдосконаленням екзокостюма. Зокрема пневматичні виконавчі механізми планується замінити на електричні, що радикально спростить конструкцію, знизить вагу екзокостюма і видаваний ним шум.

Натхнення: rnd.cnews.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть