Наука

Вплив забруднення повітря в перші п’ять років життя змінило структуру кори мозку

Вчені виявили зв’язок між впливом діоксиду азоту і твердих частинок в перші п’ять років життя дитини і змінами в структурі його мозку. У дітей, що піддавалися найбільш сильному забрудненню, спостерігалася аномальна мікроструктура білої речовини, яка часто зустрічається при психічних розладах. Результати дослідження опубліковані в журналі Environmental Pollution.

Image by Iuliia Bondarenko from Pixabay

Вчені з Барселонського Інституту глобального охорони здоров’я (Іспанія) виявили зв’язок між змінами в структурі білої речовини мозку у дітей у віці 9-12 років і впливом забруднювачів повітря, яким вони піддавалися під час внутрішньоутробного розвитку і в перші вісім з половиною років життя. Найбільш сильний вплив забруднювачі надають на мозок дітей у віці до п’яти років. 

Біла речовина головного мозку представлено пучками аксонів, які забезпечують структурний зв’язок між різними областями мозку. Цю зв’язність можна виміряти, вивчаючи мікроструктуру білої речовини, а її аномалії часто спостерігаються при різних психічних розладах, наприклад депресії і аутизмі.

У дослідженні взяли участь 3515 дітей. Щоб визначити вплив забруднення повітря, вчені щомісяця оцінювали рівні діоксиду азоту (NO2) і твердих частинок (PM2,5 і PM10) в будинках жінок під час їх вагітності і до моменту, коли їхні діти досягали восьми з половиною років. Коли учасникам було 9-12 років, вони проходили магнітно-резонансну томографію головного мозку (МРТ), що дозволяє вивчити структурний зв’язок і обсяги різних відділів мозку.

Діоксид азоту – токсичний газ, який потрапляє в атмосферу в основному з продуктами згоряння, вихлопами автотранспорту та відходами виробництв. Він становить серйозну небезпеку для здоров’я людини, головним чином для кровоносної і дихальної систем.

Зафіксовані рівні NO2 і PM2,5 перевищували річні порогові значення, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я, але відповідали стандартам Європейського Союзу. Проте вони все одно приводили до порушення структури білої речовини. Найбільш виражений цей ефект був, якщо діти зіткнулися із забрудненням в перші п’ять років життя.

Автори роботи також виявили зв’язок між впливом дрібних твердих частинок (PM2,5) і обсягом лушпини — структури мозку, що бере участь у виконанні рухів, процесах навчання і багатьох інших функціях. Оскільки лушпина розташована в глибині мозку, вона має набагато менш спеціалізовані функції, ніж коркові структури.

Дослідження показало, що чим сильніше був вплив PM2, 5, особливо протягом перших двох років після народження, тим більший обсяг лушпини спостерігався у дітей в передпідлітковому віці. Наявність більшої лушпини лікарі пов’язують з деякими психічними порушеннями: шизофренією, аутизмом і обсесивно-компульсивним розладом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments