Земля

Всі течії Світового океану можуть змінити напрям

Вчені з Інституту океанології РАН створили комп’ютерну модель світового океану і розкрили з її допомогою аномалії в перенесенні тепла Північно-Атлантичної течії, що впливає на погоду в Росії взимку, йдеться в статті, опублікованій в журналі «Океанологія», передає прес-служба Російського наукового фонду.

2b7c5b250f735b6fabff541179fc9ebb
Комп’ютерна модель океану Землі, як розповідає її творець Костянтин Лебедєв з Інституту океанографії РАН в Москві, працює завдяки міжнародному океанографічному проекту «Арго», запущеного в 1999 році американськими океанографами та їх зарубіжними колегами, у тому числі й російськими дослідниками.

В його рамках вчені розробили і випустили у води світового океану близько трьох тисяч постійно працюючих буїв-вимірювачів, що містять у собі датчики тиску, температури, напрямку вітру й інших важливих океанографічних показників, які вони майже в режимі реального часу передають по супутниковому зв’язку у Всесвітню метеорологічну організацію.

Російська модель АМІГО, створена Лебедєвим і його колегами, дозволяє розрахувати на основі цих даних повний набір характеристик океану: його температуру, солоність, щільність і, що найважливіше, швидкість течій.

Спостереження за змінами в температурі вод світового океану та швидкості руху течій, нерозривно пов’язаної з нею, сьогодні особливо сильно цікавлять океанологів і кліматологів з тієї причини, що зміна клімату і подальше зростання середньорічних температур може привести до радикальних перебудов на характер течій в Атлантиці і Тихому океані. У тому числі може статися і повна зупинка глобального океанічного «конвеєра» течій, що викличе серйозні наслідки і незворотні кліматичні зміни.

Використовуючи АМІГО, російські океанографи показали, що в 2005-2014 роках в Атлантиці спостерігалися аномальні значення зимових переносів тепла «відростками» Північно-Атлантичного течії, яким відповідають аномально високі або низькі значення зимових температур в омиваних ними регіонах північно-західної Європи, півночі європейської частини Росії та Ісландії.

Приміром, сьогодні більшість кліматологів вважає, що «якість» перенесення тепла Норвезькою течією є головним фактором, який найсильніше впливає на погоду і клімат півночі європейської території Росії.

З іншого боку, тільки зараз російським океанологам вдалося показати, що існує прямий взаємозв’язок між екстремальними погодними явищами і аномаліями і тим, як змінюється характер переносу тепла цією течією. Додатково до цього, Лебедєв і його колеги підтвердили наявність зв’язку між коливаннями тиску в атмосфері над Ісландією і Азорськими островами і тим, наскільки бувають м’які зими на північно-заході Європи.

Як сподіваються російські дослідники, АМІГО та проведені ним розрахунки допоможуть кліматологам зрозуміти, як змінюється світовий океан сьогодні і як клімат Землі змінюється в цілому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments