Екологія

Всього 1% населення забезпечило половину авіаційних викидів вуглекислоти

І навіть якщо цих «суперзабруднювачів» можна спробувати обкласти додатковими зборами, літати вони, швидше за все, не перестануть.

Викиди вуглекислого газу галуззю авіаперевезень в мільйонах тонн в рік по найбільш активно забруднюючих повітря літаками країнам. Перший стовпець в графі – дані на 1990 рік; другий – 2017 рік. Сіра частина шпальти – міжнародні перевезення; жовта – внутрішні / © Stefan G?ssling, Andreas Humpe, «The global scale, distribution and growth of aviation: Implications for climate change», Global Environmental Change, Volume 65, 2020 року, 102 194, ISSN 0959-3780, https: // doi. org / 10.1016 / j.gloenvcha.2020.102194

Серед усіх видів транспорту авіація – один з ключових джерел викидів вуглекислоти в атмосферу. Причому, на відміну від кораблів і автомобілів, літаки важко перевести на «зелені» джерела енергії. Що найцікавіше, левову частку в авіаційних перевезеннях становлять пасажирські рейси. Вантажні, приватні і навіть військові літаки з вертольотами використовують менше третини виробленого у світі гасу. А вже вояки рідко економлять: у їх пріоритети при виборі техніки частіше входять висока потужність і надійність.

Як з’ясував Стефан Госслінг (Stefan Gоssling) зі своїм колегою Андреасом Хумпе (Andreas Humpe), близько 10% пасажирів, що літають частіше всіх, займали місця 40% всіх рейсів у світі. Оскільки люди, які регулярно користуються літаками викуповують майже всі квитки в бізнес-клас, дослідники зробили висновок, що ці «часті літуни» і відповідають за половину всіх викидів вуглекислого газу пасажирських авіаперевезень. Річ у тім, що одне місце бізнес-класу в перерахунку на викиди вуглекислоти літаком еквівалентно трьом місцям економкласу. Цей висновок європейські вчені підкріпили багатим аналізом доступних на момент написання роботи досліджень по цій темі.

Споживання авіаційного палива різними галузями авіації (в середньому по світу). Синя частка – комерційні пасажирські перевезення; помаранчева – комерційні вантажні перевезення; сіра – військові; жовта – приватна і мала авіація / © Stefan Gоssling, Andreas Humpe, «The global scale, distribution and growth of aviation: Implications for climate change», Global Environmental Change, Volume 65, 2020 року, 102 194, ISSN 0959-3780, https: / /doi.org/10.1016/j.gloenvcha.2020.102194

Госслінг і Хумпе опублікували статтю в журналі Global Environmental Change. Вони не обмежилися лише розрахунком того, які пасажири забезпечують найбільше забруднення атмосфери. Для розуміння всієї педантичності ситуації дослідники вивчили, скільки взагалі людей на Землі регулярно користуються авіатранспортом. З’ясувалося, що навіть незважаючи на великий розкид по країнах, в середньому всього 11% населення літали на літаках у 2018 році і лише 4% – за кордон. Об’єднуючи результати двох підрахунків, і була отримана цифра в 1% жителів планети, що забезпечують половину викидів вуглекислого газу авіацією.

На думку авторів роботи, існуючий режим регулювання авіації неадекватний. Щоб компенсувати заподіяну шкоду природі, вони пропонують обкласти найактивніших «літунів» додатковим збором. Логіка така: це все одно найбільш забезпечена частина пасажирів і платити вони готові. До того ж цивільна авіація практично ніяк не бере участі в компенсації своїх викидів вуглекислого газу. Адже серед усіх видів транспорту, за даними Госслінга і Хумпе, вона відраховує найменше «екологічних» зборів.

«Багаті отримали занадто велику свободу змінювати планету згідно зі своїми бажаннями. Ми повинні використовувати кризу як можливість урізання індустрії повітряного транспорту », – каже Госслінг.

Як альтернативне рішення він пропонує посилити правила для авіакомпаній. Можливо, зобов’язати їх застосовувати все більше синтетичного палива щороку, щоб до 2050 року довести його частку до 100% в баках літаків. Поки що через кризу, викликаної пандемією, ці плани були відкладені на кілька років.

Коментуючи цю наукову роботу для видання The Guardia n, представник Міжнародної асоціації повітряного транспорту (International Air Transport Association, IATA) висловив незгоду з позицією авторів. За його словами, авіаційна галузь платить величезні прямі і непрямі податки, при цьому граючи колосальну роль в сучасній транспортній системі. І точно так само, як інші індустрії, бере активну участь в екологічних ініціативах, незважаючи на кризу. Наприклад, основна мета щодо викидів парникових газів в галузі – звести їх до нуля до 2060 року.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button