Наука

Вчені розповіли про противірусні властивості деяких соків і зеленого чаю

Вірусологи порівняли віруліцидну активність чотирьох натуральних напоїв проти коронавірусу SARS-CoV-2 і вірусу грипу: так вони виявили, що сік чорноплідної горобини й граната, а також зелений чай можуть знижувати інфекційні титри. При цьому сік горобини виявився найбільш ефективним.

Image by Michael Tavrionov from Pixabay

Віруси, що викликають респіраторні захворювання, як правило, спочатку потрапляють в носогорло і ротогорло. Після цього патоген набирає силу і викликає симптоми. Полегшити їх, а також перешкодити поширенню інфекції в нижні дихальні шляхи й передачі іншій людині може зниження вірусного навантаження при зараженні.

Вчені з Інституту молекулярної вірусології Медичного центру при Ульмського університеті (Німеччина) вирішили з’ясувати, чи володіють продукти рослинного походження потенціалом для інактивації SARS-CoV-2 (збудник Covid-19) і вірусу грипу. Зокрема, предметами дослідження стали сік чорноплідної горобини, граната і бузини, а також зелений чай. Результати опубліковані на порталі препринтів bioRxiv.org.

«Ми виявили, що сік чорноплідної горобини (Aronia melanocarpa), сік граната (Punica granatum) і зелений чай (Camellia sinensis) мають віруліцидну активністю (здатність з’єднань інактивувати віруси. – прим. ред.) проти обох вірусів. Це дозволяє припустити, що полоскання ними допоможуть знизити вірусне навантаження в порожнині рота, тим самим перешкоджаючи подальшому поширенню вірусу. <…> Різниця в тривалості впливу не особливо впливала на ефективність інактивації, що свідчить про швидкодіючий противірусний ефект », – пишуть автори дослідження.

Зниження активності коронавірусу SARS-CoV-2 / © Carina Conzelmann et al., 2020

Фахівці провели експеримент in vitro: вони змішали натуральні соки зі зразками вірусів і на час (аж до 20 хвилин) залишили їх при кімнатній температурі. В результаті з’ясувалося, що сік чорноплідної горобини знизив активність SARS-CoV-2 на 96% всього за п’ять хвилин, а вірусу грипу на 99%. Для гранатового соку підсумки виявилися наступними: 80% (SARS-CoV-2) і 99% (вірус грипу). Для зеленого чаю: 74% і 99% відповідно. Проти грипу виявився ефективний і сік бузини, який знизив його активність на 99%, проте на коронавірус цей напій ніяк не подіяв.

Зниження активності вірусу грипу / © Carina Conzelmann et al., 2020

«Противірусна активність рослинних продуктів може бути заснована на показнику кислотності (pH), який здатний безпосередньо інактивувати вірусні частинки, або на (полі) фенолах, таких як катехіни, дубильні речовини або флавоноїди. Вони можуть діяти на вірусні та клітинні білки. Так, було показано, що поліфеноли граната інгібують віруси грипу, впливаючи на глікопротеїни поверхні віріона і викликаючи його структурні пошкодження. Аналогічним чином катехіни зеленого чаю руйнують структуру віріона, а галлат епігаллокатехин (тип катехину, що міститься у великих кількостях в чаї) об’єднує вірусні частинки, щоб запобігти їх взаємодії з клітинами-мішенями. <…> Комп’ютерне моделювання теафлавин-3,3 ‘-дігаллата встановило, що він може запобігати зараженню SARS-CoV-2, взаємодіючи з його клітинним рецептором ACE2. Слід зазначити, що склад натуральних харчових продуктів варіюється від партії до партії: це здатне вплинути на їх противірусну ефективність. Проте поєднання різних противірусних активних компонентів, що діють за різними механізмами, являє собою потужну суміш, що перешкоджає вірусній інфекції », пояснили автори роботи.

Вчені нагадали, що полоскання чаєм, чайними екстрактами або рослинним соком з подальшим вживанням алкоголю знижує частоту захворюваності на грип та вірусне навантаження. Точно так же рослинні продукти, розглянуті в дослідженні, можна використовувати в «клінічних умовах» в якості доступних і дешевих засобів для полоскання порожнини рота, підсумували вірусологи.

Редакція нагадує: описана вище робота опублікована на порталі препринтів. Отже, вона поки не пройшла рецензування, тому її висновки слід сприймати як попередні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button