Наука

Всього пара келихів вина в тиждень скорочують обсяг мозку

Вчені вже давно знають, що алкоголь призводить до змін в структурі і розмірах мозку, які пов’язані з когнітивними порушеннями. Нове дослідження показує, що для драматичних змін досить зовсім небагато спиртовмісних напоїв.

Image by Hands off my tags! Michael Gaida from Pixabay

Споживання алкоголю навіть на рівні, який більшість вважає скромним – кілька кухлів пива або келихів вина на тиждень, – також може становити небезпеку для мозку. Аналіз даних більш ніж 36 000 дорослих, проведений командою з Університету Пенсільванії, США, показав, що легке або помірне споживання алкоголю пов’язане зі зменшенням загального обсягу мозку.

Цей зв’язок ставав тим сильнішим, чим вищим був рівень споживання алкоголю. Наприклад, серед 50-річних людей, які переходили з однієї одиниці алкоголю (близько половини пляшки пива) в день на дві одиниці (пінта пива або келих вина), помічалися драматичні зміни в мозку відповідні старінню на два роки. Перехід від двох до трьох одиниць алкоголю в одному і тому ж віці був подібний до старіння на три з половиною роки.

«Ці результати контрастують з науковими та урядовими рекомендаціями щодо обмеження вживання алкоголю”, – кажуть автори роботи. “Наприклад, Національний інститут боротьби зі зловживанням алкоголем і алкоголізмом (США) рекомендує жінкам вживати в середньому не більше одного напою в день, рекомендовані межі для чоловіків в два рази більше, що перевищує рівень споживання, пов’язаний в дослідженні зі зменшенням обсягу мозку».

Вчені відзначають, що проблема полягає в тому, що попередні роботи показували лише зміни в структурі мозку при високому споживанні алкоголю. Серед груп населення, які пили зовсім мало або помірно, такого не спостерігалося. Однак цим дослідженням не вистачало даних. Масштаб нового дослідження дозволяє розглядати питання з різними змінними: вік, стать, статус куріння, місце проживання і т. д. Вчені навіть змогли дізнатися дані про обсяг мозку всіх учасників! Добровольці також пройшли анкетування.

Як саме відбувається скорочення?

В рамках роботи було виявлено, що менший обсяг мозку не був локалізований в будь-якій одній області мозку.

Автори змогли порівняти цей процес з тим, що відбувається в міру старіння, проте зараз вони не можуть назвати причинно-наслідковий зв’язок. Вчені вважають, що це можливо зробити лише за допомогою нових біомедичних наборів даних, які відстежують людей з молодого віку до самої їх старості. “Можливо, ми зможемо розглянути ці ефекти з плином часу і, поряд з генетикою, виявити причинно-наслідкові зв’язки», — кажуть дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button