Наука

Нові датчики показують, як вулканічний смог впливає на людей

Вчені створили недорогу мережу датчиків для вимірювання впливу забруднення на людей в режимі реального часу. Нове рішення для вимірювання якості повітря може допомогти населенню в майбутньому не захворіти, оскільки забруднення повітря є найбільшим екологічним фактором ризику передчасної смерті в усьому світі.

Однією з головних небезпек вивержень вулканів вважаються виділяються при цьому газів і дрібнодисперсних частинок. Вчені тепер показали, що велика частина людей піддається впливу саме токсичних наночастинок.

Коли у 2018 році відбулося виверження вулкана Кілауеа, лава покрила частину острова Гаваї, але вулканічний смог накрив його повністю. Це скупчення газу містило небезпечні для життя кількості дрібнодисперсних твердих частинок і газоподібного діоксиду сірки, які загрожували здоров’ю населення острова, яке жило з підвітряного боку.

До 2018 року вулкан Кілауеа безперервно вивергався в набагато менших масштабах протягом 35 років. В кінці 2017 роки команда дослідників почала проєкт по вимірюванню якості повітря з підвітряного боку тліючого вулкана, співпрацюючи з місцевими школами для розміщення датчиків. У дослідників було кілька прототипів недорогих датчиків, і вони почали поступово створювати мережу з пристроїв, коли в травні 2018 року розпочалося серйозне виверження Кілауеа. Тоді вчені активізувалися – вони вилетіли на острів і за 10 днів звели всю мережу датчиків.

Команда використовувала 30 вузлів, розроблених і розгорнутих спеціально для моніторингу первинного вулканічного діоксиду сірки (SO2) і вторинних твердих частинок з діаметром менш як 2,5 мікрометри (PM2, 5) в смогу. Їх дослідження стало першим, в якому була використана мережа недорогих сенсорів, здатна в режимі реального часу вимірювати якість повітря під час екстремальних природних явищ.

Аналіз даних показав, що майже половина (46,7%) населення острова зазнала впливу підвищених рівнів частинок PM2, 5, тоді як отруїтися SO2 могли лише 2% людей. Крім того, мережа змогла відстежити хімічну еволюцію вулканічному шлейфу з підвітряного боку від виверження. Вимірювання показали, що середній час перетворення SO2 становить ~ 36 годин. Дослідникам вперше вдалося спостерігати кінетику такої реакції й кількісно визначати хімічні перетворення забруднюючих повітря речовин в реальних умовах.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button