Екологія

Встановлено зв’язок між екологією США і опадами в Африці

Згідно з новим дослідженням, зниження викидів діоксиду сірки в Сполучених Штатах може істотно збільшити кількість опадів в напівспекотній африканській савані Сахель.


Повітряні фільтри, які встановлювали на вугільних електростанціях США починаючи з 1970-х років різко скоротили викиди діоксиду сірки — токсичного газу, який сприяє кислотним дощам і передчасній смерті від респіраторних і серцево-судинних захворювань. Якщо до 2100 року викиди SO2 у США скоротяться до нуля, то, за прогнозами вчених, кількість опадів у Сахелі може зрости до 10 % у порівнянні з 2000 роком.

«Скорочення викидів в одному регіоні може вплинути на кількість опадів в іншому, так як наша глобальна атмосфера взаємопов’язана», — пояснює провідний автор дослідження Ден Вестервельт з Земної обсерваторії Колумбійського університету Ламонта-Доерті.

Діоксид сірки одночасно охолоджує і сушить земний клімат, відбиваючи сонячне світло назад у космос і пригнічуючи теплове випаровування біля землі. Попередні дослідження пов’язують сильні посухи в Сахелі в 1970-х і 1980-х роках з високими викидами сірки в Європі і Азії. Ця робота вперше розглядає вплив на регіони світу викидів в США.

Дослідники створили три незалежні моделі глобального клімату, щоб порівняти відносний вплив скорочення антропогенних викидів сірки до нуля і їх збереження на рівні 2000-2005 років. У сценарії з нульовим рівнем викидів у всіх трьох моделях спостерігалося невелике збільшення середньої глобальної кількості опадів, причому більш високі рівні спостерігалися в США та інших районах Північної півкулі. Дві моделі виявили, що в Сахелі кількість опадів у сезон дощів збільшилася на 5-10 %, а сам сезон став довшим на два з половиною дні.

«Ми були здивовані, побачивши, що видалення викидів сірки в одній країні суттєво впливає на кількість опадів за тисячі кілометрів, на іншому континенті», — говорить співавтор дослідження Арлін Фьоре.

Опадів стало більше, коли пояс тропічних дощів повернувся в своє нормальне північне положення над екватором під час літа в Північній півкулі, показали моделі, які узгоджуються з попередніми дослідженнями. Пояс дощів зазвичай переміщається на північ, коли Північна півкуля нагрівається протягом літа, але коли викиди сірки високі, більш холодні температури на півночі змушують пояс мігрувати якнайдалі.

Дослідники виявили, що скорочення викидів в США до нуля було достатнім для того, щоб перемістити пояс дощів приблизно на 35 км на північ, захопивши територію африканської савани. «Це північний зрушення пояса може означати, що орні землі на північному краю Сахелі можуть стати більш продуктивними в майбутньому», — вважають вчені.

Хоча дві з трьох моделей в цілому узгоджуються одна з одною, вони різняться в тому, скільки саме дощів можуть чекати різні регіони по мірі скорочення викидів сірки в США. «У нас є тільки один реальний приклад — історичні дані, тому дуже складно кількісно пов’язувати викиди з реакцією», — пояснив співавтор дослідження Дрю Шинделл з Університету Дьюка.

Ще одним ускладнючим фактором є вплив зростання викидів вуглецю. Технологія вловлювання вуглекислого газу, на відміну від двоокису сірки, ще далека від ефективної. «Це хороша ідея — скоротити SO2 з допомогою обладнання для боротьби з забрудненням на вугільних електростанціях, але ще краще було б відмовитися від них повністю заради здоров’я людей і пом’якшення зміни клімату», — зазначив Шинделл.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments