Екологія

В ЄС хочуть зупинити глобальне вирубування лісів через нові правила ринку

В ЄС хочуть встановити нові правила для компаній, в рамах яких на ринку Європи будуть дозволені лише ті продукти, які не залучені до вирубки лісів.

Image by jplenio from Pixabay

Нові правила допоможуть у боротьбі зі зміною клімату та втратою біорізноманіття в усьому світі, повідомляє Європарламент.

Новий закон зобов’язує компанії перевіряти продукцію, яка продається в ЄС, щоб вона не була вироблена на вирубаних або деградованих землях.

Комітет з питань навколишнього середовища, громадського здоров’я та безпеки харчових продуктів прийняв пропозицію Комісії стосовно регламенту щодо продуктів, які не підлягають знищенню лісів, щоб зупинити глобальне вирубування лісів, спричинене ЄС, 60 голосами, проти – 2, 13 – утрималися.

Правила гарантуватимуть споживачам, що продукти, які вони купують, не сприяють знищенню лісів за межами ЄС, зокрема незамінних тропічних лісів, і, отже, зменшують внесок ЄС у зміну клімату та втрату біорізноманіття в усьому світі.

Депутати Європарламенту також хочуть, щоб компанії перевіряли, чи виробляються товари відповідно до прав людини, захищених міжнародним правом, і прав корінного населення на додаток до відповідних законів і стандартів країни, де виробляється продукція.

Пропозиція Комісії стосується:

  • великої рогатої худоби;
  • какао;
  • кави;
  • пальмової олії;
  • сої;
  • деревини.

Правила також поширюються на продукти, які містять, годували або виробляли з використанням цих товарів (таких як шкіра, шоколад та меблі).

Європарламент хоче включити до списку свинину, овець і кіз, птицю, кукурудзу і каучук, а також деревне вугілля і друковану продукцію з паперу.

Комісія повинна буде оцінити не пізніше ніж через два роки після набрання чинності, чи потрібно поширити правила на інші товари, такі як цукрова тростина, етанол і продукти гірничої промисловості, і наскільки це можливо.

Депутати Європарламенту також хочуть, щоб вони охоплювали інші природні екосистеми, такі як луки, торфовища та водно-болотні угіддя, якщо Комісія вважатиме це доцільним, протягом одного року після набуття чинності. Також євродепутати хочуть, щоб фінансові установи підлягали додатковим вимогам, щоб гарантувати, що їх діяльність не сприяє вирубці лісів.

Хоча жодна країна чи товар не будуть заборонені, компанії, які розміщують продукцію на ринку ЄС, будуть зобов’язані проявляти належну обачність для оцінки ризиків у своєму ланцюжку поставок. Вони можуть використовувати інструменти супутникового моніторингу, польові аудити, нарощування потенціалу постачальників або ізотопне тестування, щоб перевірити, звідки походить продукція.

Органи влади ЄС матимуть доступ до відповідної інформації, як-от географічні координати. Анонімні дані будуть доступні для громадськості.

На основі прозорої оцінки Комісія повинна буде класифікувати країни або їх частину на категорії з низьким, стандартним або високим рівнем ризику протягом шести місяців після набрання чинності цим регламентом. Імпорт із країн із низьким рівнем ризику підлягатиме меншій кількості зобов’язань.

“Ми серйозно ставимося до боротьби зі зміною клімату та втратою біорізноманіття. Визнаючи, що на ЄС припадає приблизно 10% глобальної вирубки лісів, у нас немає іншого вибору, окрім як посилити наші зусилля, щоб зупинити глобальну вирубку лісів. Якщо ми знайдемо правильний баланс між амбіціями, застосовністю та сумісністю з СОТ, цей новий інструмент має потенціал прокласти шлях до ланцюгів постачання без вирубки лісів”, – сказав євродепутат Крістоф Гансен.

Очікується, що пленарне засідання ухвалить позицію парламенту у вересні, після чого можуть розпочатися переговори щодо остаточного закону з державами-членами.

За оцінками Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, у період з 1990 по 2020 роки внаслідок вирубки було втрачено 420 мільйонів гектарів лісу — це площа, яка перевищує площу ЄС.

У жовтні 2020 року парламент скористався своєю прерогативою в Договорі, щоб попросити Комісію розробити законодавство, щоб зупинити глобальне вирубування лісів, спричинене ЄС.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button