Земля

Вулканологи попередили про небезпеку неглибоких резервуарів магми

Неглибокі й невеликі магматичні резервуари рідко видно при сейсмографічній зйомці, проте саме вони можуть визначати активність вулканів.

Кратер Віті в Ісландії утворився в ході виверження 1724 г. / © Shane Rooyakkers

Пророцтва вивержень вулканів, аналіз і моделювання активності — все це багато в чому спирається на знання про те, де під ними розташовуються магматичні резервуари, яку форму, розміри й температуру вони мають. Такі порожні камери, заповнені розплавленої лавою, виявляють методами сейсмографії, реєструючи слабкі зміни у швидкості поширення коливань крізь тверді й рідкі шари.

На жаль, цей підхід не дозволяє знаходити магматичні камери, які знаходяться дуже близько до поверхні. Наприклад, коли в кінці «нульових» учасники Iceland Deep Drilling Project проводили буріння в активної вулканічної кальдери Крапла, магма раптово стала надходити у свердловину вже на глибині 2,1 кілометра — з резервуара, який знаходиться зовсім неглибоко і виявився великим сюрпризом для геологів.

Передбачалося, що це порівняно «свіжа» лава з тимчасової магматичної кишені. Однак нова робота, проведена геологами з Монреальського університету, показала, що це не так. Неглибоко залягає магма виявилася тією ж, яка викидалася на Крапла ще століття тому, — і це «погані новини», про що вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Geology.

Шейн Руйаккерс (Shane Rooyakkers) і її колеги порівняли склад цієї магми з пробами вулканічного скла, отверділої лави, що залишилася від виверження Крапла 1724 роки (на фотографії вгорі скло видно бурим кільцем навколо центрального кратера). Вони виявилися ідентичні, а значить, ту ж магматичну кишеню живить виверження вже багато років, хоча помічене було практично випадково. Автори вважають, що подібні неглибокі, порівняно невеликі резервуари можуть бути поширені набагато ширше, ніж вважається, і відіграють помітну роль в вулканічної активності.

Вони здатні ставити не тільки її темп, але і форму: скажімо, базальтова магма схильна вивергатися повільним потоком, що не накопичуючи тиск, який призводить до вибуху. Це відбувається зазвичай і на Крапла. При цьому неглибокий прихований резервуар містить ріолітову магму, присутність якої, навпаки, часто пов’язане з вибуховими виверженнями. Чи не переконавшись, що ми визначили всі приховані магматичні резервуари і їх склад, передбачити активність вулкана виявляється набагато складніше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button