Наука

Екосистеми залишалися стабільними, незважаючи на зникнення видів

Біологи показали, що спільноти ссавців зазнавали тривалих періодів так званої функціональної стабільності, попри появу і вимирання видів протягом десятків мільйонів років.

Oscar Sanisidro (Universidad de Alcal de Henares)

Екосистеми можуть існувати або шляхом певних видів, або шляхом екологічних функцій деяких з їх мешканців. Біологи показали, що останній тип виявляється більш стабільним у довгостроковій перспективі.

Нова робота проливає світло на триваючі дебати серед біологів: чи слід нам зберігати зникаючі види або ж ми повинні більше піклуватися про функціонування екосистем, тобто намагатися підтримувати процеси, необхідні для існування спільноти організмів, включаючи ті, які приносять користь людям.

Автори дослідження аналізували екосистемні зміни протягом останнього 21 мільйона років. Вони порівнювали два типи спільнот: життя одних підтримувалася завдяки присутності різних видів тварин, а інших — завдяки функціям, які виконували складові їх істоти. Наприклад, спільнота може містить безліч різних видів рослиноїдних, але всі вони об’їдають пагони, щоб добути собі їжу, тоді як в іншому співтоваристві менше рослиноїдних, лише частина з яких об’їдає пагони, в той час, як всі інші їдять підніжний корм. Як поводяться ці різні спільноти, коли, наприклад, змінюється клімат?

У своїй роботі вчені використовували викопний літопис великих ссавців, що населяли Піренейський півострів протягом останнього 21 мільйона років. Дослідники використовували так званий мережевий аналіз, щоб згрупувати вимерлі спільноти з подібним видовим складом, з одного боку, і з подібною екологічною структурою — з іншого. Для цього вони зібрали інформацію про раціон, розміри тіла та тип руху для кожного виду та згрупували їх за наборами видів з подібними екологічними ролями.

Такий підхід дозволив дослідникам оцінити, наскільки швидко змінювався видовий склад спільнот в порівнянні з їх екологічною структурою за мільйони років. Дослідники виявили, що спільноти, що спираються на схожі екологічні функції тварин, були стійкіші тих, що спиралися на видовий склад, при зміні навколишнього середовища. Автори показали, що тільки серйозні порушення могли змінити екологічну організацію екосистем. Згідно з результатами роботи, Сучасний Іберійський екологічний комплекс має спільні структурні елементи зі спільнотами ссавців останніх 8 мільйонів років.

Дослідження опубліковано в журналі Science.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button