Екологія

Вирубка лісів в Амазонії вплинула на погоду в Тибеті

Міжнародна група вчених-кліматологів виявила докази того, що вирубка дерев в тропічних лісах Амазонії впливає на погоду в Тибеті, що знаходиться на відстані більше 15 тисяч кілометрів від Амазонки. Дослідження опубліковано в журналі Nature Climate Change.

Незважаючи на величезну відстань між ними, ці далекі куточки земної кулі кліматично пов’язані між собою / © 10.1038 / s41558-022-01558-4

Тропічні ліси Амазонії – одна з “ключових точок” на нашій планеті, яка зараз піддається величезному тиску через людську діяльність. У міру збільшення вирубки дерев Амазонія крок за кроком наближається до «точки неповернення», після якої тропічний ліс неможливо буде відновити, навіть якщо всі лісоруби повернуться додому, а екологи висадять нові дерева.

Зібравши загальнопланетарні кліматичні дані з 1979 по 2019 роки (на цей же час припадає наймасовіша вирубка амазонських лісів), вчені з Китаю, Німеччини, Швеції та Ізраїлю прийшли до висновку, що збезлісення північній частині Південної Америки справило значний вплив на температуру на Тибетському нагір’ї і в Західній Антарктиді. Також вони помітили зворотний взаємозв’язок з кількістю опадів: якщо в Амазонії йшли дощі, в Тибеті і Антарктиді небо розчищалося.

Дослідники змогли простежити шлях зміни клімату, оскільки площа тропічних лісів зменшувалася. Вони виявили, що цей маршрут пролягає через Південну Африку, потім до Аравійського півострова і, нарешті, до Тибету, де вже протягом багатьох років спостерігається стабільне зменшення площі снігового покриву.

Вся “кліматична подорож” займає близько двох тижнів. Вчені припустили, що фізичними носіями кліматичних змін служать Південно-Атлантичний антициклон, внутрішньотропічна зона конвергенції і західні вітри помірного поясу.

Виявлення настільки стійкої взаємозв’язку між місцями, розділеними більш ніж 15 тисячами кілометрів, не може не викликати побоювання, особливо у зв’язку зі зростаючим ризиком колапсу всієї Амазонської екосистеми, яка зараз знаходиться близько до критичної точки.

Зокрема, подальше підвищення температури над Західно-антарктичним крижаним покривом може призвести до обвалення його льодовиків, як це сталося з льодовим шельфом Ларсена в 2002 році. Це призведе до розпаду крижаного щита Антарктиди і збільшення рівня Світового океану, а в кінцевому підсумку вплине на клімат по всій земній кулі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button