Екологія

Кліматичні мігранти: нове велике переселення народів

Планета Земля сьогодні опинилася в незвичайній ситуації, аналогів якій не було в історії: вперше за весь час існування людства розвиток промисловості, науки і медицини дозволило значно підвищити рівень життя і її тривалість практично у всіх країнах світу. З іншого боку, розплатою за благополуччя стають глобальні зміни клімату, які здатні привести в рух величезні маси людей по всьому світу.

Тригери міграції

Міграції в межах однієї країни або з неблагополучних країн в держави з більш високим рівнем життя заведено пояснювати виключно соціальними факторами: війна, криза влади, перенаселення або економічні струси. Однак, тенденції такі, що стимулом міграції все частіше стає погіршення стану навколишнього середовища і наслідки цих змін. Серед найпоширеніших тригерів, які запускають процеси міграції, відзначають брак чистої води, перенаселення і неврожаї. По мірі все більш помітних змін клімату, населення бідних країн, розташованих, як правило, в жарких південних регіонах, масово кинеться на північ — в благополучні країни з більш помірним кліматом.

Сучасні дослідники міграційних процесів ділять фактори міграції на дві великі групи: фактори тяжіння і чинники виштовхування. До перших відносять можливості підвищити рівень життя за рахунок більш високого рівня оплати праці, ніж на батьківщині. До других — неможливість продовжувати вести комфортне життя із-за ряду природних факторів.

ХХ століття було часом розпаду традиційного способу життя в різних куточках світу — форсована урбанізація, розвиток промисловості і перехід на капіталістичну модель виробництва призвели до того, що кількість скотарів, фермерів і рибалок у світі зменшилася до мінімуму. Майбутні кліматичні зміни здатні остаточно покінчити з класичним способом життя, який ще зберігається в окремих регіонах планети. Прямим наслідком цього стане втрата прихильності до місця проживання у мільйонів людей, яка змусить їх шукати собі новий будинок.

Климатические мигранты: новое великое переселение народов

Ці процеси актуальні вже сьогодні. Дослідження, проведене вченими Міжнародного інституту прикладного системного аналізу, вперше продемонструвало причинно-наслідковий зв’язок між зміною клімату і зростанням числа конфліктів, а також масовою міграцією з регіонів, постраждалих від викликаних ним природних катаклізмів.

Соціальний клімат

Основний приріст населення сьогодні припадає на так звані країни, що розвиваються, — це також сприяє екологічна нестабільність. Деякі теорії говорять про пряму кореляцію демографії і проблем навколишнього середовища: чим більша кількість людей проживає на тій чи іншій території, тим сильніше екологічне забруднення. При цьому, наслідки цих проблем, як правило, переслідують інші країни, ті, що здатні прийняти хвилю мігрантів з зоною природного лиха.

Климатические мигранты: новое великое переселение народов
Ерітрея — одна з найбільш неблагополучних країн північно-східної Африки. Кожен місяць, рятуючись від режиму і браку продовольства, багато тисяч біженців перетинають кордон з Ефіопією, щоб потім вирушити далі в Європу.

Держави-донори і держави-рецепієнти обмінюються мігрантами в односторонньому порядку — ті, що виїхали, не збираються повертатися на батьківщину, в той час як на батьківщині швидко заповнюються демографічні лакуни.

ООН виділяє шість основних факторів екологічних міграцій: елементарні руйнування (циклони, вулкани, землетруси та інші природні лиха); біологічні руйнування (комахи, шкідники, флора); техногенні руйнування, викликані взаємодією екологічних і людських дій протягом тривалого періоду (вирубка лісів, деградація землі, ерозія ґрунту, опустелювання тощо); випадкові руйнування як побічні продукти індустріальної революції (наприклад, отруєння при використанні хімікатів тощо); руйнування, викликані розвитком і урбанізацією; руйнування, викликані війною.

Кліматичний апартеїд

Найоптимістичніші прогнози вчених обіцяють підвищення середньої температури на Землі на 1,5 градуси протягом найближчих ста років. Глобальне потепління зробить життя в бідних країнах практично неможливим: їх населення може втратити навіть базові блага цивілізації. При цьому багаті країни, здебільшого зосереджені в північних широтах, кліматичні зміни практично не торкнулися. Експерти ООН вже назвали подібну ситуацію «кліматичний апартеїд» — бідні країни будуть ставати біднішими, а багаті продовжать багатіти шляхом контролю над базовими ресурсами.

Коли сотні мільйонів населення Африки, Південно-Східної Азії і Латинської Америки хлинуть на північ, світова економіка може не пережити подібний колапс. Крім того, на думку вчених, люди частіше беруться за зброю при погіршенні економічних умов. Алармістські теорії обіцяють найбільшу і жорстоку війну в історії людства, в якій, швидше за все, переможців не буде зовсім. Більш оптимістично налаштовані експерти розраховують на поступове зниження споживання вуглеводнів, суворі екологічні санкції для виробництв, контроль над витратою природних ресурсів і, як наслідок, поступове поліпшення екологічної ситуації на планеті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button