Наука

Вживання канабісу призвело до стійких когнітивних порушень

На думку вчених, сполуки, що містяться в канабісі, можуть продовжувати впливати на розумову діяльність протягом декількох місяців з моменту вживання.

Image by Julia Teichmann from Pixabay

Канабіс – третя найпопулярніша психоактивна речовина в світі після алкоголю і нікотину. Він містить хімічну сполуку дельта-9-тетрагідроканнабінол, який відповідає за більшість характерних ефектів марихуани. В тій чи іншій мірі вона легалізована в декількох десятках країн, і останнім часом все більше держав приєднуються до цього списку. Однак варто чітко розуміти можливі наслідки споживання. Наприклад, відомо, що регулярне «куріння травички», незважаючи на деякі лікувальні властивості, підвищує ризик розвитку психічних розладів на кшталт шизофренії.

Метою авторів нового огляду – співробітників кафедри психіатрії та наркології медичного факультету Монреальського університету в Канаді – було визначити ступінь впливу канабісу на когнітивні функції у підлітків і дорослих відразу після вживання і в довгостроковій перспективі. Результати опубліковані в журналі Addiction.

Вчені провели систематичний метаогляд досліджень, в яких оцінювалися результати людей, які виконували когнітивні завдання: перевіряли виконавчі функції, навчання і пам’ять, увагу, швидкість обробки інформації, перцептивно-моторну функцію і мову. Всього до вибірки увійшли десять робіт і 43 761 людей. Проаналізовані дослідження варіювалися від експериментів з 65 добровольцями до дослідів за участю тисяч.

Автори підтвердили, що інтенсивне і часте споживання канабісу перешкоджає прийняттю вірних рішень, гнучкому мисленню і самоконтролю. Найбільш постраждалими у любителів марихуани областями виявилися запам’ятовування мовного матеріалу і пам’ять, причому побічний ефект зберігався і після того, як проходила інтоксикація. У молодих людей, які активно вживають канабіс, спостерігалися залишкові нейрокогнітивні порушення.

“Наше дослідження дозволило виділити кілька областей когнітивних функцій, порушених вживанням канабіса — в тому числі проблеми з концентрацією уваги і труднощі із запам’ятовуванням і навчанням, — які можуть сильно вплинути на повсякденне життя, — зазначив один з авторів огляду Олександр Дюме, професор психіатрії Монреальського університету. – Отже, вживання канабісу в молодому віці здатне привести до зниження рівня освіти, а у дорослих — до поганої роботи і небезпечного водіння. Ці наслідки виявляться більш серйозними у завзятих споживачів канабісу”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button