Наука

“Щит” товщиною в кілька клітин захищає мозок від “зовнішнього” імунітету

Дослідники виявили тонку мембрану мозку, яка розділяє «чисту» і «брудну» спинномозкову рідину. Дослідження опубліковано в журналі Science.

Неврологи з Університету Рочестера в США та Копенгагенського університету в Данії описали раніше невідомий компонент анатомії мозку. Найтонший “щит” товщиною всього в кілька клітин діє як захисний бар’єр і платформа, з якої імунні клітини контролюють мозок на наявність інфекцій і запалень.

Раніше дослідники виділили три види мозкових оболонок (тверду, павутинну і м’яку), які покривають головний і спинний мозок, створюють бар’єр між ними і іншим тілом і утримують ліквор всередині. У новій роботі нейробіологи описали мембрану, розташовану між м’якою і павутинною оболонками. Вона розділяє і контролює потік спинномозкової рідини і містить імунні клітини мозку.

Дослідники назвали нову оболонку SLYM (від англ. “субарахноїдальна подібна до лімфатичної мембрани”). Вчені вивчали нову структуру тільки в мозку мишей, але в статті також повідомляється, що аналогічна структура була ідентифікована і у людей.

Будова мозкових оболонок. SLYM (зелена область на укрупненому зображенні) знаходиться між м’якою (pia mater) і павутинною (arachnoid mater) оболонками. Зображення: University of Rochester

Імунні клітини центральної нервової системи використовують SLYM в якості платформи, близької до поверхні мозку, для моніторингу спинномозкової рідини на наявність ознак інфекції і запалення, відзначають вчені. Крім того, ця мембрана важлива для захисту мозку. ЦНС підтримує власну природну популяцію імунних клітин, а цілісність мембрани запобігає проникненню зовнішніх імунних клітин.

Імунні клітини (CD45+) використовують SLYM для контролю потоку спинномозкової рідини. Зображення: University of Rochester

Дослідники відзначають, що порушення цілісності або роботи SLYM може бути пов’язано з розвитком ряду захворювань нервової системи. Наприклад, розсіяний склероз, інфекції мозку і хвороба Альцгеймера, можуть бути викликані або посилені порушеннями функції SLYM. Крім того, при запаленні і старінні на мембрані збираються більші і різноманітні концентрації імунних клітин.

Автори роботи вважають, що відкриття нової мембрани дозволить краще зрозуміти, яким чином потік спинномозкової рідини захищає мозок від інфекцій і як здійснюється трансфер корисних речовин всередині мозку. Це допоможе розробити нові методи лікування захворювань центральної нервової системи та покращити систему доставки ліків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button