Екологія

У боротьби з забрудненням повітря в Китаї виник небезпечний побічний ефект

Тисячі фабрик по всьому світу щодня забруднюють повітря планети шкідливими речовинами, які скорочують тривалість життя людей. Вважається, що ця проблема особливо актуальна в Китаї — саме тому в 2013 році влада країни прийняла рішення негайно очистити повітря від шкідливих частинок. Всього за чотири роки їм вдалося досягти таких результатів, яких США домагалася протягом 30 років. Швидкість вражає, однак у такого підходу було виявлено побічний ефект: у повітрі з’явився не менш шкідливий для організмів елемент — озон.

Робота над усуненням шкідливих часток розміром менш як 2,5 мікрон велася з 2013 по 2017 рік. За цей короткий термін концентрація небезпечних для здоров’я елементів знизилася майже на 40%. На жаль, зі зменшенням їх кількості, в повітрі різко зросла концентрація іншої згубної для живих організмів речовини — озону. Про це повідомили дослідники з Гарвардського і Китайського університетів, вивчивши дані тисяч станцій для моніторингу якості повітря. Найбільш небезпечне для здоров’я повітря було виявлене в Пекіні та Китаї.

Хімік Деніел Джейкоб пояснив, що підвищення рівня озону безпосередньо пов’язане зі зменшенням тих самих шкідливих мікрочастинок. Виявилося, що вони добре перешкоджали виникненню озону, вбираючи гідропероксидні радикали, які беруть участь в його утворенні. Примітно, що раніше вчені не спостерігали такого ефекту, оскільки жодна країна не робила настільки швидких кроків по скороченню кількості шкідливих мікрочастинок.

Вчені впевнені, що Китай йде в правильному напрямку, але тепер у країни є нова задача — сповільнити утворення озону. Для цього владі необхідно виробити нові заходи контролю за забрудненням повітря та скоротити викиди летких органічних сполук і оксидів азоту. Очікується, що цього вдасться досягти стримавши кількість спалюваного палива — у повітрі припиняться хімічні реакції, які утворюють озон, і повітря стане чистішим.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button