Всесвіт

У центрі Чумацького Шляху знайшли радіовипромінювальні «бульбашки»

Міжнародна команда астрономів виявила майже в самому центрі Чумацького Шляху так звані радіовипромінювальні бульбашки, розмір яких обчислюється сотнями світлових років.

Про відкриття повідомляється на сайті Північно-Західного університету (США), а повністю дослідження можна знайти в журналі Nature. Відкриття було зроблено за допомогою південноафриканського телескопа MeerKAT.

Група астрономів виявила одну з найбільших структур, що коли-небудь спостерігалися в Чумацькому Шляху. Мова йде про пару радіовипромінювальних бульбашок, висота яких досягає сотень світлових років. Їх розмір набагато перевищує розміри всіх інших структур, коли-небудь виявлених в центрі нашої галактики.

Команда вважає, що величезна і схожа на пісочний годинник структура, ймовірно, є результатом феноменально потужного енергетичного вибуху. Можливо, він стався близько надмасивної чорної діри кілька мільйонів років тому.

«Центр нашої галактики відносно спокійний у порівнянні з іншими галактиками з дуже активними центральними чорними дірами, — говорить провідний автор робота Ян Хейвуд з Оксфордського університету. — Однак чорна діра Чумацького Шляху може час від часу ставати нехарактерно активною і спалахувати, оскільки вона періодично поглинає масивні згустки пилу і газу».

За його словами, цілком можливо, що один з таких божевільних бенкетів викликало потужні спалахи, які і «надули» раніше ці невидимі людині гігантські бульбашки.

Треба сказати, що ця частина Чумацького Шляху таїть в собі і багато інших загадок. Наприклад, ще на початку 1980-х років там були виявлені величезні і високоорганізовані магнітні нитки. Вони знаходяться на відстані 25 тисяч світлових років від Землі.

Їх походження досі залишається нерозгаданою таємницею. Відомо лише, що ці нитки являють собою радіоструктури, що тягнуться на десятки світлових років у довжину і на один світловий рік в ширину.

«Радіовипромінювальні бульбашки здатні пролити світло на походження цих ниток, — вважає співавтор дослідження Юсеф-Заде. — Майже всі з більш ніж 100 ниток обмежені цими бульбашками. Тісний зв’язок ниток з бульбашками означає, що створила їх енергетична подія також відповідально за прискорення електронів, необхідних для отримання радіовипромінювання з намагнічених ниток».

Кнопка «Наверх»
Закрыть