Всесвіт

У галактиці NGC 6544 знайдені зірки другого покоління. Вони схожі на Сонце

Міжнародна група астрономів провела хімічне дослідження 23 зірок в кульовому скупченні NGC 6544 в рамках огляду APOGEE. Дослідження, опубліковане на сервері попереднього друку arXiv, надає важливу інформацію про хімічний склад цього кластеру.

Image by StockSnap from Pixabay

Кульові скупчення (КС) являють собою сукупність тісно пов’язаних зірок, що обертаються навколо галактик. Астрономи сприймають їх як природні лабораторії, що дозволяють вивчати еволюцію зірок і галактик. Зокрема вони допомагають дослідникам краще зрозуміти історію утворення й еволюцію галактик ранніх типів. Річ у тому, що походження КС, мабуть, тісно пов’язане з періодами інтенсивного зореутворення.

Галактика NGC 6544, що знаходиться на відстані близько 8 150 світлових років є маловивчене галактичне КС середньої щільності. Хоча NGC 6544 розташована відносно близько до Сонця, про її внутрішній хімічний склад відомо дуже мало.

Група астрономів на чолі з Феліпе Граном з Папського католицького університету Чилі в Сантьяго провела спектроскопічне дослідження NGC 6544 з високою роздільною здатністю. Аналізуючи дані експерименту галактичної еволюції APO (APOGEE), вони відібрали 23 зірки цього скупчення, щоб охарактеризувати хімічні властивості NGC 6544 і порівняти її з іншими КС.

Дослідження показало, що проаналізовані зірки гілки червоних гігантів (RGB) NGC 6544 мають середню металічність близько -1,44 і зміст альфа-елементів на рівні 0,2. Що стосується зірок з асимптотичною гілкою гігантів (AGB), то ці значення склали -1,66 і 0,25 відповідно.

Нагадаємо, гілка червоних гігантів (RGB) – стадія еволюції зірок невеликої та середньої маси. Ці зірки є гігантами пізніх спектральних класів, тому на діаграмі Герцшпрунга – Рассела займають певну область, яку також називають гілкою червоних гігантів. У свою чергу, асимптотична гілка гігантів – пізня стадія еволюції зірок невеликої та середньої маси. Зірки на еволюційному етапі асимптотичної галузі гігантів мають низькі температури й великі розміри та світності.

Згідно з дослідженням, 14 з 23 досліджених зірок NGC 6544 демонструють різні хімічні структури. Це вказує на те, що вони є так званими зірками другого покоління. Загалом, множинні популяції (MP) всередині КС відносяться в основному до першого (FG) і другого покоління (SG) зірок. Склад зірок SG змінюється практично на рівні окремих скупчень.

Зірки другого покоління виникли з речовини, збагаченої важкими елементами (важчих за гелій). Ці елементи синтезувалися в зірках і були викинуті в міжзоряний простір, в основному при вибухах наднових. До речі, Сонце – зірка другого покоління. При цьому зірки першого покоління зародилися з первинної речовини, що утворилася під час Великого вибуху, тобто практично тільки з водню і гелію. Зірки другого покоління виникли з речовини, збагаченої важкими елементами (важчих за гелій).

Крім того, дослідження показало, що описані в статті зірки в NGC 6544 демонструють значний розкид по металічності й співвідношенню алюмінію до заліза, більшого, ніж очікувалося. Нарешті, проаналізувавши набори даних з огляду APOGEE, астрономи відзначили, що в скупченні відсутні хімічно пекулярні (СР) зірки.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button