Екологія

У Гренландії стрімко тане крижаний щит

Норвезькі вчені виявили «темну» зону на крижаному щиті в Гренландії, яка утворена шаром пилу і сажі. В зоні швидко тане лід, що впливає на зростання рівня моря і створює ймовірність затоплення великих прибрежних територій по всьому світу.

«Темна» зона досягає 400 кілометрів у довжину, її максимальна ширина — 100 кілометрів. На її території ростуть теемноцвітні водорості, які живляться частинками вуглецю, і надають льоду характерний відтінок.

У результаті знижується альбедо — здатність поверхні відбивати сонячні промені. Замість цього лід поглинає енергію і починає швидко танути.

Рідка вода, в свою чергу, сприяє зростанню водоростей. Навіть невелике потепління призводить до вибуху їх чисельності, в результаті зростає площа «темної зони». Через це виникає ефект зворотного позитивного зв’язку, який ще більше посилює танення.

Вчені з’ясували, що найбільший внесок у скорочення обсягів льоду вносить сажа від лісових пожеж та інших процесів горіння. Вона відповідає за 73 відсотки мінливості альбедо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments