Людина

Вчені розгадали секрет довгожителів

Італійські біологи виявили, що люди, які дожили до ста і більше років, володіють незвичайною мережею капілярів і інших дрібних судин, яка старіє помітно повільніше, ніж у інших жителів Землі, про що вони розповіли на зустрічі учасників проекту CIAO в італійській Поллікі.

29e942cf887c97ae8246293d7fc65013
“Вкрай низькі рівні адреномедуліна, одного з білків крові, вказують на гарну роботу ендотелію судин і відмінний стан капілярів і інших дрібних судин в цілому, завдяки чому органи і м’язи таких людей добре забезпечуються кров’ю”, — заявив Сальваторе ді Сомма (Salvatore Di Somma) з університету Ла Сапієнца в Римі (Італія).

Ді Сомма і ряд інших геронтологів і біологів протягом декількох років вивчають так зване “вогнище довгожительства” в містечку під назвою Чіленто, де живуть надзвичайно літні і при цьому здорові люди. Середня тривалість життя в Чіленто для жінок становить рекордні 92 роки і 85 років для чоловіків, практично на 10 років більше, ніж в середньому по Італії.

Існує ще кілька подібних регіонів на Землі, чиї мешканці живуть незвично довго навіть в порівнянні зі своїми найближчими сусідами, в тому числі Окінава, острови Сардинія і Ікарія, і кожен з них постійно привертає увагу вчених, охочих розкрити секрети довгого життя і здоров’я в похилому віці.

Наукова команда Ді Сомми, завдяки його особистим зв’язкам в регіоні, змогла заручитися підтримкою трьох десятків вкрай літніх жителів Чіленто у віці 90 років, які проживають в селі Аччаролі, і приблизно шість дюжин їх більш молодих родичів. Вчені зібрали проби крові і порівняли їх ДНК і набори білків із зразками, отриманими від жителів Швеції.

Цей аналіз розкрив дві незвичайні речі. По-перше, рівень двох білків — MR-proANP і проенкефаліна – був підвищений, що в нормальних випадках говорить про вкрай важкий і навіть критичний стан серця і судин у літніх людей. Тим не менш, незважаючи на їх високий рівень, серцево-судинна система жителів Аччаролі була в хорошому стані.

По-друге, у цих людей був помітно знижений рівень іншого білка — адреномедулліна, гормону, який керує розширенням судин, чий високий рівень теж вважався ознакою наявності тяжких хвороб серця і судин. Як вважають італійські вчені, саме цей фактор був пов’язаний із довголіттям і здоров’ям їх підопічних.

Чому рівень цього білка знижений у італійців-довгожителів, вчені поки не знають, але вони планують знайти відповідь на це питання, вивчивши зразки крові у двох тисяч столітніх старих, що живуть в Чіленто. Як підозрює Ді Сомма, низька концентрація адреномедулліна може бути пов’язана з особливостями місцевої дієти, і більш широкі спостереження можуть показати, так це чи ні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button