Всесвіт

Астрономи помітили можливе народження магнетара в злитті нейтронних зірок

Надзвичайно яскравий спалах, який супроводжував злиття пари далеких нейтронних зірок, вказав на можливе народження зірки з екстремально потужним магнітним полем.

©NASA, ESA, D. Player

Злиття двох нейтронних зірок може призводити до появи «кілонова» – компактного і дуже яскравого джерела випромінювання і гравітаційних хвиль. У процесі злиття в простір викидаються великі маси незвичайної речовини, що становить такі зірки. Відбувається синтез нестабільних ізотопів, які швидко розпадаються, приводячи до виникнення ядер атомів важче заліза. Енергія цього розпаду розігріває навколишню «нейтронну» хмару і змушує її активно випромінювати.

Спостереження таких подій випадкові і складні, тому по цей час відомі лише кілька прикладів реєстрації кілонова. Одну з них в цьому травні виявила команда астрофізиків на чолі з Веньфаем Фонгом (Wen-fai Fong) з американського Північно-Західного університету. Початковий сигнал GRB 200522A, помічений космічним телескопом Swift, підтвердили додатковими спостереженнями в інфрачервоному, видимому і рентгенівському діапазонах.

GRB 200522A на знімку телескопа Hubble 26 травня 2020 г. / © NASA, ESA, W. Fong, T. Laskar

У новій статті, прийнятій до публікації в The Astrophysical Journal і поки доступній через препринти, вчені підтвердили природу цього кілонова розрахунками. Яскравість GRB 200522A виявилася надзвичайно високою, особливо в ІЧ-хвилях, які телескоп Hubble реєстрував приблизно на третій і 16-й дні після спалаху. У цьому діапазоні вона на порядок перевищила рівні випромінювання, які спостерігали у кілонова досі. Вчені припускають, що це може бути пов’язано з тим, як саме розвивалося злиття і чим воно закінчилося.

Утворення магнетара в злитті двох нейтронних зірок: погляд художника / © NASA, ESA, D. Player

Вважається, що більшість злиттів нейтронних зірок має призводити до утворення занадто щільного, важкого і нестабільного об’єкта, який швидко колапсує в чорну діру під дією власної гравітації. Однак існує лазівка, що дозволяє йому вижити.

Якщо надзвичайно масивна нейтронна зірка, що утворилася в результаті злиття, дуже швидко обертається і отримує екстремально потужне магнітне поле, це дозволяє «скидати» надлишок її енергії (і маси), в результаті перетворюючи її в випромінювання. Саме таку зірку- магнетар могла створити подія GRB 200522A і «додаткове» випромінювання, яке зареєстрував Hubble.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button