Земля

У неандертальців була постава сучасних людей

Неандертальці, всупереч думці деяких експертів, ходили з прямою спиною, як і сучасні люди. Такий висновок зроблений у науковій статті, опублікованій в журналі PNAS фахівцями з Університету Цюриха.

Перші реконструкції постави неандертальця були проведені в 1920-х роках. В основному вони базувалися на добре збереженому скелеті літнього чоловіка, відомому як Ла-Шапель-о-Сен 1 (La Chapelle-aux-Saints 1, назву було дано за місцем виявлення останків у Франції). Тоді вважалося, що цей людський вигляд мав помітно згорблену постать у порівнянні з нашою сучасною.

Пізніше експерти визнали, що ці реконструкції не були достатньо обґрунтованими. Суперечки про те, чи тримали неандертальці рівно спину, розгорілися з новою силою. Одні фахівці вважали, що у них був характерний для сучасної людини S-подібний вигин хребта, що дозволяє нам пом’якшувати струсу при стрибках та інших різких рухах, а також зберігати рівновагу у вертикальній позі. Інші не знаходили ознак такої адаптації, а отже, і прямоходіння.

У неандертальцев была осанка современных людей
Рання (ліворуч) і сучасна (праворуч) реконструкція хребта неандертальця.
Ілюстрація M. Hausler UZH / Nature, Been et al. / Human Paleontology and Prehistory.

Автори нової роботи наново проаналізували знаменитий скелет Ла-Шапель-о-Сен 1 і створили тривимірну анатомічну модель. Під час реконструкції тазу вони виявили, що криж у неандертальця був розташований так само, як і у Homo sapiens.

На схожість між двома видами вказали і сліди зносу в тазостегновому суглобі.

“Напруга в тазостегновому суглобі і положення тазу нічим не відрізняється від нашого”, – пояснює перший автор роботи Мартін Хойслер (Martin Haeusler).

Дослідивши окремі поперекові і шийні хребці, антропологи виявили, що остисті відростки хребта перебували в тісному контакті один з одним і від цього зношувалися.

Все це разом узяте призвело авторів до висновку, що неандерталець володів таким же вигином хребта, як і сучасна людина, а отже, ходив з прямою спиною.

Цей висновок підтвердився в ході аналізу інших останків з досить повно представленими хребцями і кістками таза.

“В цілому, навряд чи є які-небудь докази того, що у неандертальців була принципово інша анатомія”, – резюмує Хойслер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button