Наука

У неоліті люди хвалилися своїми технологіями

Археологи виявили на Аравійському півострові наконечники, які були зроблені виключно з презентаційними цілями.

© J?r?mie Vosges / CNRS

 

Відкриття належить команді вчених з французького Національного центру наукових досліджень, Університету Огайо і Інституту вивчення історії людини Товариства Макса Планка. На території сьогоднішніх Ємену та Оману вони виявили наконечники стріл і копій, зроблені в період неоліту, близько восьми тисяч років тому, з використанням флютінгу.

Флютінг – це досить складна техніка видовбування в кам’яному наконечнику характерного каналу, який потім використовується для приєднання древка стріли або списа. Крім того, вона ще й унікальна – крім Аравійського півострова такі наконечники знаходили тільки в Північній Америці.

Вже один цей факт робить знахідку вкрай цінною, проте вчені до всіх іншого ще і з’ясували, що стародавні жителі Аравії використовували флютінг не тільки для чисто практичних цілей. На північноамериканських наконечниках канал, як правило, був короткий і розташовувався біля основи – цього цілком достатньо для того, щоб прикріпити ниткою древко. Однак на аравійських виробах канали часто були надмірної довжини, що не мало ніякого практичного сенсу, особливо з огляду на складність техніки.

Автори дослідження практично впевнені, що зроблено було виключно заради демонстрації володіння складною технікою, оскільки такі вміння могли істотно підвищувати соціальний статус майстра.

А для того, щоб перевірити своє припущення, вчені попросили досвідченого обробника каменів зробити точно такий же наконечник з довгим каналом, як робили стародавні аравійці. Сучасному майстру вдалося повторити техніку, але тільки після декількох сотень спроб і безлічі зіпсованих заготовок.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments