Наука

Медики оцінили шанси на зараження коронавірусів після вакцинації

Автори дослідження підрахували ризик зараження коронавірусом серед американських медпрацівників, щеплених від Covid-19 однієї з головних західних вакцин – Moderna або Pfizer.

Image by torstensimon from Pixabay

До кінця 2020 року багато країн перейшли до вакцинації своїх громадян від коронавірусу. За останніми оцінками, у світі в цілому зробили понад 470 мільйонів ін’єкцій для профілактики Covid-19. Однак залишаються питання: чи дійсно вакцини ефективні проти нових штамів? Чи достатньо отримати лише першу дозу (основні препарати на Заході – двокомпонентні)? Чи гарантує вакцинація від зараження? Згідно з результатами досліджень, вакцини захищають від захворювання приблизно на 90-95% (російський «Супутник-V» – 91,6%, Moderna (mRNA-1273) – 94,1%, Pfizer / BioNTech (BNT162b2) – 95%), а від важкої його форми – на всі 100%.

Так, ймовірність того, що щеплена людина все ж підхопить інфекцію, залишається. Дослідники з Медичної школи при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго і Медичної школи Девіда Геффена при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі (США) вирішили докладніше вивчити це питання. У звіті, опублікованому в журналі New England Journal of Medicine, вони розповіли про показники зараження коронавірусів серед американських медичних працівників, які пройшли вакцинацію.

«Завдяки обов’язковому щоденному обстеженню на наявність симптомів у медперсоналу, пацієнтів і відвідувачів, а також активного тестування ми змогли виявити симптоматичні і безсимптомні інфекції серед медичних працівників в наших установах», – зазначив один з авторів роботи, Джоселін Кінер, доктор медичних наук і співробітник медичної школи Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. Фахівці вивчили об’єднані дані по персонал, який прищепився вакцинами від компанії Pfizer (розроблена спільно з німецьким стартапом BioNTech) або Moderna з 16 грудня 2020 го по 9 лютого 2021 року: 36 659 осіб отримали першу дозу 28 184 – другу (77%). Даний період збігся за часом зі спалахом коронавірусу в цій частині Сполучених Штатів.

Як виявилося, 379 осіб дали позитивний результат на SARS-CoV-2 як мінімум через один день після вакцинації, причому більшість – 71% – захворіли Covid-19 в перші два тижні після першої дози. Ще у 37 медпрацівників діагностували хворобу після двох уколів (22 людини заразилися в перші сім днів після другого щеплення, вісім – через 8-14 днів, а сім – через більш ніж два тижні), хоча передбачається, що два компоненти забезпечать максимальний імунний захист. Ризик заразитися коронавірусом, незважаючи на вакцинацію, склав 1,19% для співробітників установи в Сан-Дієго і 0,97% – для Лос-Анджелеса.

«Є кілька можливих пояснень. По-перше, опитані медичні працівники мають доступ до регулярного тестування, навіть якщо у них немає симптомів. По-друге, в цей проміжок часу спостерігався різкий підйом захворюваності в регіоні, який співпав з кампаніями вакцинації. По-третє, демографічні дані медиків відрізняються від учасників випробувань вакцини. Медперсонал, як правило, молодший і має більш високий ризик зараження SARS-CoV-2 в суспільстві », – пояснила Люсі Е. Хортон, доцент відділення інфекційних захворювань і громадської охорони здоров’я Медичної школи в Сан-Дієго.

Дійсно, медперсонал з самого початку вважали однією з основних груп ризику по Covid-19, а молоді працівники закладів охорони здоров’я до того ж частіше відвідують громадські місця, наприклад бари, кафе і ресторани, часом ігнорують вимоги носити маски та дотримуватися соціальної дистанції. Крім того, збирати дані по третій фазі клінічних випробувань препаратів mRNA-1273 і BNT162b2 перестали ще до сплеску захворюваності в грудні-лютому, нагадали автори звіту. А тестування потенційних безсимптомних носіїв вірусу під час тестів зовсім не проводили.

Хоча ризик зараження і не був нульовим, надію вселяє те, що частка хворих після другого уколу була мінімальною. Це, на думку авторів роботи, дозволяє припустити, що ефективність вакцин зберігається і поза випробувань.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button