Земля

Африканським мухам «цеце» подобається фіолетовий колір

Британські та африканські біологи вивчили роботу очей мух цеце і з’ясували, що фіолетовий колір тканинних пасток особливо сильно приманює цих переносників сонної хвороби. Подібні матеріали допоможуть уповільнити її поширення в Африці, пишуть дослідники в науковому журналі PLOS Neglected Tropical Diseases.

«Успішне завершення наших дослідів говорить про те, що комп’ютерні моделі, побудовані на базі уявлень про роботу фоторецепторів, можна використовувати для створення текстилю, особливо привабливого для цих мух. Фіолетові тканини, які ми створили, ідеально пристосовані для боротьби з тими видами цеце, які мешкають в саванах», — пишуть вчені.

Африканські мухи цеце як і раніше залишаються однією з головних загроз для здоров’я жителів багатьох південних регіонів Африки, так і для їх худоби. Їх небезпека пов’язана з тим, що в слині цих комах мешкають одноклітинні мікроорганізми — тріпаносоми, такі як Trypanosoma brucei, а також інші різновиди цих паразитів.

Коли муха цеце п’є кров людей або тварин, частина цих «пасажирів» переселяється з її рота в кров майбутньої жертви. Через деякий час триіпаносоми поширюються по всій кровоносній та лімфатичній системі їх жертв. Розмноження тріпаносом в нервових тканинах викликає сонну хворобу, яка згодом призводить до смерті хворого. Через існування мух цеце майже половина території Африки досі непридатна для скотарства.

Зараз влада африканських країн і місцеві фермери, як відзначають Роджер Сантер з Університету Уельсу (Великобританія) і його колеги намагаються вирішити цю проблему за допомогою спеціальних тканинних пасток. Коли комаха сідає на них, їх кінцівки і хоботок потрапляє інсектицид, який вбиває носіїв трвпаносом.

Світ в очах мух

Як правило, для цих цілей використовують тканину чорного або голубого кольору, яка привертає увагу комах. При цьому місцеві жителі давно помітили, що ці матеріали далеко не завжди справляються з таким завданням.

В деяких випадках, з незрозумілих для спостерігачів причин, цеце ігнорували пастки, але при цьому атакували інші приманки, пофарбовані майже в той самий колір. Також з’ясувалося, що тканини різного типу, вкриті однією і тією ж фарбою, чомусь викликали у мух абсолютно різну реакцію.

Сантер і його команда спробували з’ясувати, чому так відбувається. Вони відтворили те, як складні фасеточні очі мухи цеце сприймають навколишній світ. Для цього вчені створили повноцінну комп’ютерну модель світлочутливих рецепторів комахи і оптичних компонентів окремих фасеток і прорахували з її допомогою, як виглядає бавовняна і синтетична тканина з точки зору комахи.

Розрахунки показали, що синтетичні тканини стають привабливими для мух тільки в тому випадку, якщо вони не пофарбовані в блакитний або чорний, а у фіолетовий колір. Це пов’язано з тим, як цеце сприймають невидиме для людини ультрафіолетове випромінювання. Керуючись цією ідеєю, вчені підготували кілька пасток для цеце і перевірили їх ефективність, встановивши їх в одному з дослідницьких центрів в долині річки Замбезі, розташованому на півночі Зімбабве.

Ці досліди показали, що фіолетова тканина дійсно краще приманювала мух, в результаті чого в нових пастках накопичувалося в 1,3-1,5 рази більше комах, ніж їх аналоги з чорною або синьою тканиною. Цей матеріал аналогічним чином діяв і на інші види мух, що кусають людини і тварин і теж переносять небезпечні хвороби.

Як сподіваються дослідники, їх відкриття приверне увагу влади Зімбабве та інших країн, де поширені цеце, і допоможе їх жителям захистити себе і свою домашню худобу від зараження сонною хворобою.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»